Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Zvyšující měnič pasující na držáky AA/AAA/CR2032 s nízkou vlastní spotřebouTiskJak snížit vstupní napětí jsme tu už měli. Jak ho ale zvyšit? Důležitá je účinnost zařízení i maximální výstupní proud. Zároveň je celá deska velmi malá a tak se vejde na čelo držáku AA/AAA baterie popřípadě můžete zapájet i baterii CR2032.

Snižující měnič s velmi dobrou účinností (až 95%) a velmi malou vlastní spotřebou (pouhých 22uA) jsem publikoval v tomto článku.

Dnešní článek je o zvyšujícím měniči. Deska je opět navržena tak, aby pasovala na AA/AAA držák baterií a také mohla být deska napájena baterií CR2032.

Při výběru měniče byl opět kladen důraz na velmi nízkou vlastní spotřebu a dostatečný výstupní proud. Proto jsem vybral čip MCP1640 v dobře pajítelném pouzdru SOT23-6.
Vlastní spotřeba činí 33uA - to platí v případě, kdy zvyšujeme napětí z 2.4V na 3.25V. Pokud zvyšujete napětí z 3V na 3.25V, vlastní spotřeba se sníží na 25uA.

Čím je menší rozdíl mezi vstupním a výstupním napětím je, tím menší je vlastní spotřeba a vyšší účinnost.

V mém návrhu se účinnost pohybuje od 75% do 88% pro Vin=2.4V, Vout=3.25V, Iout od 0 až 300mA respektive od 85% do 90% pro Vin=3V, Vout=3.25V a Iout od 0 do 300mA.Závislost výstupního napětí na výstupním proudu vidíte níže.Při návrhu obvodu jsem vycházel z katalogového zapojení.Na plošném spoji jsem se snažil umístit vstupní i výstupní kapacity a indukčnost co nejblíže čipu přes co možná největší polygon.
Díky rezistorům R1 a R2 můžete nastavit libovolné výstupní napětí až do hodnoty 5.5V.
Vzorec je následující:
R1 = R2 * ((Vout / Vfb) - 1)
Vfb = 1.21V (fixní hodnota)
Vout = 3.25V
R2 = 330k
R1 = 560k

Jako cívka byla použita CDRH3D28NP-100NC (10uH/1.05A saturation current).

TOP:


BOTTOM:


Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,658,786 návštěv