Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

HT7833 - nejvíc nejlepší LDO stabilizátor. Nebo ne?TiskAktualizováno: Dejte si pozor jaké HT7833 nakupujete. Našel jsem pravé HT7833!

Během několika diskuzí o LDO stabilizátorech na twitteru jsem dostal tip na HT7833. Stabilizátory Holtek s velmi nízkou vlastní spotřebou, relativně nízkým dropem (minimální rozdíl napětí mezi vstupem a výstupem) a extra nízkou cenou - necelý jeden dolar za 10 kusů (aliexpress). A právě ty stablilizátory z aliexpressu jsem kupovat opravdu neměl.
Při objednávce na LCSC jsem totiž objednal další HT7833 (v naději, že přijdou dříve než z ali) a několik dní od napsání tohoto článku jsem je přeměřil, protože vypadaly nějak jinak.
Cena za kus na LCSC je 0.25 USD, což je více než na aliexpressu a i proto jsem se vrhnul do přeměření.

Máte doma HT7333? Mrkněte na tohle měření!

Nedávno jsem tu psal o čínském Buck-boost modulu se super parametry a nízkou cenou, při testování však vzorek naprosto propadl.

Tento populární stabilizátor, HT7833, dopadl bohužel velmi podobně - tedy jeho klon.
Regulátor jsem zkoušel na mé desce BattLDO v1.0 který přesně pasuje na čelo držáku AA baterií.Základní parametry HT7833 jsou:
- výstup od 1.8V do 5V (HT78xx)
- přesnost regulace 2%
- Low drop voltage: 360mV (typ.) (5V/500mA)
- vlastní spotřeba 4uA (typ.)
- pouzdro SOT89 (testováno) a SOT23-5
- vstupní napětí až 8V

Jak sami vidíte, parametry regulátoru jsou velmi zajímavé. V mém měření (kalibrované voltmetry a ampérmetry) jsem ověřil pouze dva parametry - vlastní spotřeba v závislosti na vstupním napětí a úbytek napětí na regulátoru.

Fejky a originály


Jak jsem psal výše, zakoupil jsem HT7833 na aliexpress a LCSC. Už na prní pohled se oba čipy významně liší a to jak na TOP straně, tak i na BOTTOM straně (tvar chladící plošky).

Až budete kupovat HT7833, dávejte si opravdu velký pozor na to, co kupujete. Rozdíly jsou markatní, viz výsledky níže.

Vlastní spotřeba


Datasheet deklaruje vlastní spotřebu 4uA (typická, 7 uA maximální)
Originál: Spotřeba originálního HT7833 byla 2.48 uA pro 5.5 a 4.5V, pro vstupní napětí 3.5V vlastní proud vyskočila na 2.68 uA.

Klon: Já změřil u jednoho vzorku vlastní spotřebu 6.57 uA při vstupním napětí 5.5V.Minimální úbytek na regulátoru


Originál: Vlastní proud je tedy lepší než je uváděn v katalogovém listu.

Co se úbytku napětí týká, výsledek opět mile potěšil. Při proudu 500 mA je úbytek napětí na stabilizátoru pouhých 310 mV, což je opět lepší výsledek než je uvedeno v katalogovém listu.Klon: O 50% vyšší vlastní spotřeba při jednotkách uA mě u klonu nijak nezarazila, ale měření úbytku napětí regulátoru už ano.
V tabulce níže můžete vidět úbytek napětí při odběru 100/200/300/400 a 500mA.
Holtek v datasheetu uvádí úbytek napětí 360mV pro verzi 5V a odběru 500mA, opět typická hodnota. Já měřil HT7833, tedy výstup 3.3V.

Hodnota úbytku napětí uvedená v datasheetu (tedy 360 mV) platí pouze pro odběr 100mA, pro 200 mA pak úbytek dosahuje téměř 700mV, pro 300mA pak téměř jednoho voltu, pro 500mA pak téměř 2V. Při 500mA a úbytku 2V se regulátor významě zahřívá.

Údaje z měření vstupního a výstupního napětí vidíte níže. Zaroveň v grafu najdete i LDOdrop pro každý měřený proud. Údaje jsou z měření druhého vzorku stabilizátoru HT7833.Závěr


Vlastnosti obou stabilizátorů (klon vs originál) jsou opravdu významné. Na příkladu níže vidíte praktickou situaci, kdy vám klon HT7833 nebude dělat svou práci. Naopak originál HT7833 je velmi dobrý a nebál bych se použít do reálné a náročné aplikace.

Klon: Vyšší vlastní spotřeba, jak už jsem zmínil, by mi nijak nevadila. Kritický moment ale přichází při použití toho stabilizátoru v kombinaci s Li-Pol akumulátorem. Zvážíme-li následující situaci:
- nabitý akumulátor s napětí 4.2V
- krátkodobý odběr 500mA
můžeme se dostat do kritického momentu fungování celého zařízení, protože při tomto odběru je úbytek napětí na stabilizátoru téměř 2V a tedy výstupní napětí během tohoto odběru je 2.2V. Pokud tedy nemáme dostatečné kondenzátory na výstupní straně, které by případnou špičku pokryly, může se zařízení dostat do opakovaného resetu, který je spuštěn brownout reset ochranou, tedy při podpětí se čip resetuje - v mém případě se to stalo s u mé desky ESP32 MiniKit LP v projektu měření CO2

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,767,778 návštěv