Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Jedna z cest pro začínající nadšence do 3D tisku - 3D tiskárna Anet A9Tisk

Michal Znamenáček z wurep.cz mi poslal recenzi 3D tiskárny Anet A9. Za recenzi děkuji.

V současné době se na poli moderních technologií rozrůstá popularita 3D tisku. Je zde na výběr z mnoha možností, kde tiskárnu koupit a jaký druh zvolit.
Nedávno se na trhu objevila tiskárna už od zavedené firmy ze Shenzhenu Anet Technology s označením A9. Anet A9 je ideální startovací tiskárna pro někoho, kdo chce tisknout a nechce řešit příliš problémů s konstrukcí tiskárny.
Pojďme se ale podívat na tiskárnu a její vlastnosti a specifikace.Tiskárna ve složeném stavu se opravdu vejde na každý stůl ke každému správnému kutilovi. Velikost tiskárny je zapříčiněná menší tiskovou plochou, která ale s velikostí 160*160*200 mm bude stačit na leckterou krabičku k Arduinu či Raspberry Pi.
Na obrázku je tiskárna ve srovnání s tiskárnou Prusa MK3 MMU2.

Konstrukce tiskárny je velice robustní a v porovnání s předešlými tiskárnami od firmy Anet je to velmi příjemná změna. Ložiska nemají absolutně žádnou vůli a chodí velice hladce, stejně tak u motorů a trapézové tyče s matkou. Co bych tiskárně vytknul (ostatně jako všem těmto tiskárnám) je použitý řemen, jelikož gumový řemen je velmi neohebný a po velmi krátké době se začíná roztahovat a obrušovat. Ložiska jezdí v hliníkových profilech a je poněkud škoda, že nebyly použity V-slot profily, do kterých by ložiska lépe zapadla. Napínání řemenu na ose X není také vyřešeno nejlepším způsobem.Řídící deska je starší verzí standardní řídící desky firmy Anet. Tyto desky trpěly na vyhoření mosfetu u cest pro vyhřívanou desku. U staršího modelu tiskárny A8 byla vyhřívaná deska s větším odběrem proudu a mosfety nevydržely vyšší proud a shořely. A také u této iterace desky také chybí skleněná pojistka.
Tiskárna jako všechny ostatní Anet modely běží na 12V a stroj s výkonem 240W je naprosto dostačující pro tuto tiskárnu.A teď k tisku


Po prvním spuštění zjistíte, že je tiskárna velice hlučná hlavně kvůli větráku v krabici s elektronikou, která se takto chladí. K tiskárně přijde i MikroSD karta na které je slicer společně s profilem pro tisk, nějaké testovací modely, dále v balení naleznete video návod a PDF návod se soupisem dílů pro sestavení.
Na tiskárně jsem tedy vyrovnal vyhřívanou podložku a nechal ji tisknout přes noc.
Tiskárna vytiskla na první pohled naprosto nádherný objekt ovšem při pokusu o odlepení z podložky se mi objekt rozpadl v ruce. Myslel jsem, že na vině je moc výkonný ofuk a proto jsem dal tisknout další objekt. Tentokrát jsem zvolil nový testovací objekt na přesnost tisku, krásný manuální tříválcový motor, ovšem s naprosto stejným výsledkem, vrstvy naprosto nechtěli držet při sobě.
Ale všiml jsem si, že prvních pár vrstev je vždy nádherných. Chyba se nachází v extruderu, kde podávací kolečko společně s přítlačným kolečkem nevyvíjejí dostatečný tlak na filament a tiskárna ho nedokáže dostatečně odmotávat z plné cívky.
Zkusil jsem tedy další výtisk, ale tentokrát jsem odmotal dva metry filamentu (dostatek na vytištění pyramidky) z cívky tak, aby byl naprosto volný. Tisk se tentokrát povedl. Tudíž jediné a to velmi podstatné co bych této tiskárně vytknul je že nedokáže tisknout z plné kilové cívky. Proto jako první upgrade je potřeba předělat podávání filamentu na extruderu.

Tiskárnu můžete koupit přímo z českého skladu na Aliexpressu za velice příjemných 89 USD v přepočtu přibližně za 2200 Kč. (https://www.aliexpress.com/item/32862960296.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7f814c4dVxsdkB)

Administrátor doplňuje: Původní odkaz už není funkční. Anet A9 najdete na aliexpress za 256 USD (cca 6000 Kč) - https://www.aliexpress.com/item/4001042485397.html

Tiskárna přijde v předsloženém stavu, sestrojení trvá přibližně deset minut a za dalších pět minut vyladíte rovinnost podložky a můžete vesele tisknout.

Michal Znamenáček z wurep.cz mi poslal recenzi 3D tiskárny Anet A9. Za recenzi děkuji.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,912,597 návštěv