Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Jak proclít zásilku z Číny? Od 1. července 2021 se mění pravidla.TiskAktuálně: Zákon o DPH pro zásilky malé hodnoty ze zemí mimo EU podepsal prezident
Od 1.10.2021 platí povinnost zaplatit DPH za zásilky hodnoty menší než 22 EUR a přicházející ze zemí mimo EU.

Tip: Nechcete číst teorii? Sjeďte na konec článku - v pěti bodech zjistíte, jak proclít zásilku bez pomoci České pošty.


Chcete objednat zásilku ze zemí mimo Evropskou Unii? Třeba z Číny? V tomto článku se dozvíte, jak správně vyplnit celní prohlášení a vyhnout se tak zbytečnému zdržení dodání zásilky.
Od 1. července 2021 se totiž mění pravidla clení zásilek menší hodnoty než je 22 eur.

Česká pošta 13.5. 2021 informovala, že od 1. července 2021 začnou platit nová pravidla pro clení zásilek ze zemí mimo EU. Možná vás straší to, že budete muset České poště platit poplatek za zastoupení v celním řízení, ale tak to ve skutečnosti nemusí být.

Pravidla PŘED 1. červencem


Do 1. července 2021 platí pravidla, kdy částka za zásilku (hodnota balíku + doprava) nepřesahující 22 eur nepodléhá clení. Hodnoty vyšší než 22 eur ale nižší než 150 eur je nutné uhradit DPH (21%) + poplatek za vyřízení celního řízení, pokud si jej nevyřídíte sami. Zásilky s hodnotou vyšší než 150 eur pak kromě DPH (21%) podléhají i clu (3 - 11% podle typu zboží).
Například zastoupení České pošty v celním řízení stojí 200 Kč/zásilka. Zastoupení DHL pak stojí 2% z celkové částky cla a daní minimálně však 550 Kč.

Pravidla OD 1. července


Od 1. července si dokumenty pro celní řízení můžete vytvořit sami z pohodlí domova, práce, vlaku nebo šaliny.

Pokud zásilku přepravuje Česká pošta, což je v případě zásilek nižší hodnoty velmi časté, pomůže vám web celnicka.cz.

Základem je podat elektronické celní prohlášení. Po vyplnění potřebných údajů jen zaplatíte DPH a poté vám bude zásilka doručena.
Samozřejmě toto celní prohlášení můžete stále nechat i na poštovním přepravci nebo expresní zastupitelské službě - za to si ale zaplatíte.

Objednáváme a píšeme si údaje


Ze všeho nejdříve si musíme něco objednat - na základě naší objednávky dostaneme tyto důležité údaje:
- číslo zásilky (to je číslo přidělené poštovním přepravcem, ne číslo objednávky v e-shopu)
- údaje o odesílateli (jméno, adresa, PSČ, země odeslání)
- hrubá hmotnost zásilky
- (nepovinné) číslo IOSS (daňový identifikační údaj prodejce v případě, že pořizovací cena zahrnovala DPH)

Vybereme správné celní prohlášení


Máme na výběr čtyři typy celního prohlášení a těmi jsou:
- zboží s cenou zboží do 150 eur (po uhrazení vyměřeného DPH vám bude zásilka doručena)
- zboží s cenou zboží nad 150 eur (zde platíte jak DPH, tak i CLO - a to jak z ceny zásilky, tak i poštovného. Na můj omyl upozornilo MCU.CZ. Díky. )
Clo
Clo se platí u zásilek, které přesahují 150 EUR. Pro zásilky do 150 EUR je zachováno osvobození od cla. Pro určení, zda se clo již platí, či nikoliv (přesáhne, či nepřesáhne 150 EUR) je rozhodující vlastní hodnota zásilky (tedy bez nákladů za dopravu, případně dalších nákladů). Výše cla se ale stanoví včetně nákladů za dopravu, případně dalších poplatků. [zdroj]

- dary ("Tato možnost vyžaduje důvěryhodnou identifikaci a lze využít, pokud zásilku doručuje Česká pošta. Doložíte, že se jedná o dar potvrzením od odesílatele. DPH se nevyměřuje. zdroj")
- podnikatelské zásilky

Potřebujeme identifikaci


Pro podání elektronického prohlášení se musíme identifikovat (ověřit totožnost) - a to jde hned několika způsoby.
- internetové bankovnictví nebo také bankovní identita. Tu jste možná použili během sčítání lidí. Tuto možnost podporuje Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Moneta a Air bank.
- občanský průkaz s čipem
- NIA ID (vyřídíte na pobočkách Czech Pointu)
- mojeID (web)
- První certifikační autorita a.s.
- Datová schránka (zařídit si jí můžete na Czech Pointu, písemně nebo online)
- Mobilní klíč eGovernmentu
- International ID Gateway

Do jaké skupiny v celním řízení patří moje zboží?


Vaše zboží musíte zařadit do některé z dostupných skupin zveřejněných v celním portálu. Dle zařazení se vypočítává DPH a kromě potravin a knih je DPH 21%.
Zboží zařadíte do jedné z desítek dostupných skupin - Oblečení, kosmetika, obuv, mobily a počítače, hračky a knihy nebo tam najdete třeba i skupinu nástroje a nářadí.

Pozor na zásilky se zakázaným či omezeným zbožím!


Existuje totiž zboží, které nesmí být dováženo (léky, střelivo, zbraně, dovoz živočichů a rostlin) nebo zobží na které se vždy vztahuje CLO.
- tabák a tabákové výrobky,
- alkoholické výrobky,
- parfémy a toaletní vody
Na tyto druhy zboží nemůžete použít zjednodušené celní prohlášení. Pozor také na jejich limity.

Aplikace eCeP


Všechno na jednom místě zařídíte díky aplikaci eCeP. Než začnete něco vyplňovat, ujistěte se, že už máte
- funkční způsob identifikace
- znáte podací číslo vaší zásilky, její hmotnost a údaje o odesílateli
- znáte skupinu, do které zařadíte zboží
- znáte hodnotu zboží, cenu za dopravu a další poplatky

Správní místo pro dovoz


Název nám toho moc nenapovídá, ale jedná se o speciální model odvodu DPH za zásilky s cenou nižší než je 150 eur.
DPH je pak obsažena už v ceně výrobku na e-shopu mimo EU. Takový prodejce musí mít IOSS (Import One-Stop Shop – jednotné správní místo pro dovoz). Toto číslo pak zapíšeme do údajů, které potřebujeme vyplnit.

Budu platit České poště?


České poště budete platit poplatek za vyřízení v případě, že jí tím pověříte. Pokud jí nepověříte, tak to pak znamená, že si celní prohlášení obstaráte sami - tedy pomocí aplikace eCeP od celní správy.

Pošta za příjemce celní řízení vyřídí za 97 korun v případě jeho součinnosti nebo za 150 korun bez ní. Pokud se občan rozhodne sám podat elektronické celní prohlášení prostřednictvím aplikace poskytované Celní správou, musí se podle ředitele sekce výkonu služby Jaroslava Illeho předem digitálně identifikovat, aby celní orgány věděly, s kým jednají a komu vyměřují DPH.
zdroj

Nově také bude u zásilek nízké hodnoty zavedena povinnost podání elektronického celního prohlášení tak, jako je tomu nyní u zásilek v hodnotě od 22 do 150 eur. Doposud příjemce zásilek v celním řízení zastupovala např. pošta nebo přepravce, od července celní správa umožní, aby si zboží projednali v celním řízení sami. V platnosti ale zůstane i možnost nechat se za poplatek v celním řízení zastoupit.
zdroj

Celní prohlášení bez zastupování Českou poštou a zároveň i bez poplatku za to.


1) Objednáte nějakou věc do 150 eur [bez poštovného - jak správně upozornilo MCU.cz. Díky.]
2) Zapíšete si podací číslo vaší zásilky, její hmotnost a údaje o odesílateli a pokud má dodavatel IOSS číslo ( např. aliexpress) poznamenáte si ho také (velmi důležité, abyste neplatili daň dvakrát).
3) Jdete na portál eCeP, kde vyplníte číslo zásilky, hmotnost, údaje o odesílateli, IOSS čislo (pokud ho dodavatel má), vyberete z nabídky o jakou věc se jedná (šaty, šroubovák, hodinky).
4) Zaplatíte vyměřenou daň. Pokud dodavatel má IOSS číslo (např. aliexpress), číslo musíte zadat - daň už je zaplacená na webu aliexpress (označená jako VAT) a žádnou další daň neplatíte.
5) Počkáte, až vám zásilka příjde - nemusíte nic navíc platit poště.


Objednáváte z aliexpressu a sledovací číslo má na konci "F"? Vyplňovat celní prohlášení nemusíte! Zboží pochází z EU skladu.


Hotovo a čekáme na spuštění


Po vyplnění formuláře eCeP vám aplikace vyměří DPH. Po jeho uhrazení bude zásilka propuštěna dál k jeho dodání.

Návod najdete na této adrese i se screenshoty z aplikace
https://celnicka.cz/navody-ecep
Portál eCeP najdete na https://cportal.celnisprava.cz/web/portal/ecep

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,161,592 návštěv