Miniaturní zvyšující/step-up měnič se čtyřmi součástkami a výstupem 5V/600mA ideální pro napájení čidel (kvalita vzduchu) nebo adresovatelných RGB LED pásků z baterky a fungující i jako spínač.

Chci měřit kvalitu vzduchu, ale chci napájet celé zařízení jenom z LiPolky. To byla první myšlenka, která mě dovedla k návrhu miniaturní destičky sloužící jako zvyšující nebo také step-up měnič. Ten navíc může být použitý i jako spínač, který sám neodebírá téměř nic.

V článku se dozvíte i informace z praktického měření.

Na desce o velikosti 15.3 x 10.2 mm je spínací obvod DIO6605 pracující na frekvenci 1.2 MHz, cívka, dva kondenzátory (vstup a výstup) a dva hřebínky. To je všechno. S takto malou deskou jsem schopen napájet zařízení se vstupním napětím 5V a až 600mA.

A že funguje jako nicnežeroucí spínač? Ano, vyvedl jsem i EN pin na hřebínek. Pokud je EN připojen k VIN (nebo je napětí vyšší než 1.6V – například z ESP8266/ESP32/RaspberryPi), je měnič zapnut. Pokud je napětí nižší než 0.4V, je ve vypnutém stavu a takto odebírá méně než 1uA ! Zároveň je samozřejmě vypnuté i zařízení, které je z měniče napájeno.

Vlastní spotřeba je v zapnutém režimu je typicky 30uA, já změřil od 40 – 55uA (souhlasí s datasheetem).

Zvyšující měnič pracující v rozsahu vstupního napětí od 2.7 – 4.5V jsem podrobil i tvěma testům.

Naběh měniče s připojenou zátěží (e-load v CC režimu) 200mA při vstupním napětí 4V.

Jak můžete vidět na obrázku výše, měnič s tím neměl problém.

Dalším testem bylo připojení zátěže (opět e-load v CC režimu) 500mA, tedy skok z 0mA na 500mA. Kromě poklesu výstupního napětí o cca 100mV se na výstupu nestalo nic neočekávaného. Vstupní napětí bylo 4V.

A jak je na tom měnič s účinností? Ta se pohybuje od 94% (Vin 4V, Iout 100mA) do 88 % (Vin 4V, Iout 500mA), Tyto hodnoty se samozřejmě mohou lišit v závislosti na vstupním napětí. Při měření jsem samozřejmě eliminoval vliv přívodních vodičů na kterých je také úbytek napětí.

Desku jsem navrhl jako „multifootprintovou“, v mém případě to znamená, že jsem ještě neměl vybrané ousčástky, ale deska už šla do výroby.

A tak na pozici cívky najdete dva footprinty v sobě stejně tak i na pozici kondenzátorů. A ještě jsem desku změnšil z původního rozměru 18×10 na 15x10mm.

Osazený modul můžete zakoupit na https://www.laskakit.cz/laskakit-bat-boost-menic-5v-0-6a-dio6605b/

Modul osobně budu používat pro napájení SEN5x a adresovatelných RGB LED pásků.

Sdílejte článek:
Ukaž světu,
že jsi Maker!
Koupit tričko
Kafe pro Chiptrona
Dodej energii dalšímu článku

Související články

Různé měniče, stabilizátory si navrhuji zpravidla sám – vím co tam osazuju a jak jsem navrhl plošný spoj.

3D tištěná krabička plná senzorů

3D tištěná krabička, kterou na stěně snadno přehlédnete, je plná nejrůznějších senzorů pro měření kvality vzduchu. Uvnitř této nenápadné krabičky se ale skrývají senzory, které měří teplotu, vlhkost vzduchu, koncentrace CO2, ale nechybí ani údaje VOC a NOx indexu kvality…

Potřebovali jsme do dětského pokoje lampičku.

Člověka napadá během života spousta nápadů, ne vždy je má ale čas a chuť zrealizovat.

Co nám přinesl měsíc Květen? Kromě horka, zimy a deště navíc 22 novinek od rovnou pěti distributorů.

Trendy