Měření teploty úsporně s Wi-Fi modulem ESP01

Všeobecně se Wi-Fi připojení nepovažuje za vhodný koncept pro bateriově napájené zařízení. Navázání spojení a komunikace trvá dlouho a spotřeba je vysoká. Prodloužit životnost zařízení na baterie můžete prodloužením intervalu komunikace. A nebo taky ne.

Na githubu se objevil zajímavý návod na stavbu opravdu jednoduchého teploměru s modulem ESP01 obsahující ESP8266 podporující Wi-Fi připojení.

V tomto projektu je použito DS18B20, ale použít samozřejmě můžete i jiné. A moc součástek k tomu nepotřebujete. Jenom modul ESP01, jeden 4k7 rezistor, DS18B20, držák na baterie AA/AAA, dvě baterie AA/AAA.

Komunikace je provozována přes MQTT a data se posílají do Grafana.

Spotřeba v režimu režimu spánku činí pouhých 18.6 uA.

Pokud jsou údaje správně a dotyčný má údaje na githubu stejně jako v aplikaci, pak teplotu posílá každých 60 sekund a celé zařízení žije už déle než 4 měsíce.

Projekt i s popisem najdete na https://github.com/ialex87/Portable-temperature-sensor

Sdílejte článek:
Ukaž světu,
že jsi Maker!
Koupit tričko
Kafe pro Chiptrona
Dodej energii dalšímu článku

Související články

STC31-C je novým čidlem pro měření kvality vzduchu nebo také jinak řečeno množství CO2 ve vzduchu.

3D tištěná krabička plná senzorů

3D tištěná krabička, kterou na stěně snadno přehlédnete, je plná nejrůznějších senzorů pro měření kvality vzduchu. Uvnitř této nenápadné krabičky se ale skrývají senzory, které měří teplotu, vlhkost vzduchu, koncentrace CO2, ale nechybí ani údaje VOC a NOx indexu kvality…

Jaká čidla máte připojená ve vaší meteostanici? Teplota, vlhkost a možná i tlakoměr? Co vaši meteostanici vylepšit o tato čidla.

Trendy