
Meshcore jako alternativa k populární off-grid textové komunikaci Meshtastic je nyní už i v Česku. Během velmi krátké chvíle se vytvořila silná komunita, která pracuje na vylepšení pokrytí právě sítí Meshcore pracující pomocí rádií s podporou LoRa. Chcete se zapojit? „Jak na to“ se dozvíte v tomto článku – jak funguje, rozdíly mezi Meshcore a Meshtastic, podporovaný hardware a jak jej v Česku nastavit.
Co je Meshcore
Stejně jako Meshtastic, Meshcore funguje s rádii, které podporují LoRa na pásmu 868 MHz. V tom jsou si Meshcore a Meshtastic stejné.
Meshcore je navržen pro „spolehlivý přenos zpráv“ v prostředích bez dostupného internetu – nepotřebuje server. Meshcore se rychle stal diskutovanou alternativou ke známějšímu projektu Meshtastic, se kterým má mnoho společného, ale i zásadní rozdíly.
Jak Meshcore funguje
Meshcore funguje jako mesh knihovna v jazyce C++ i jako hotový firmware, který stačí jen nahrát do podporovaného zařízení – například Heltec, RAK Wireless atp.
Taková zařízení s Meshcore Companion firmware mohou:
- Posílat a přijímat šifrované textové zprávy bez potřeby jakéhokoli centrálního serveru či internetu.
- Vytvářet decentralizovanou síť, kde každý repeater může přeposílat zprávy do dalších uzlů (node) – tzv. multi-hop routování.
- Meshcore umožňuje vedle manuální nastavení trasování (fixed paths) i automatické. Pokud uživatel chce/potřebuje, mají uživatelé mají větší kontrolu nad tokem dat v síti, a síť je „tišší“ (méně zbytečných statusových zpráv).
- Jednoduché „přetížení sítě“ je právě vytýkáno projektu Meshtastic, ačkoliv využívá managed flooding – šíření zpráv je omezeno pomocí TTL parametru (time-to-live)
- Díky nízké energetické náročnosti je Meshcore vhodné řešení i pro solárně/bateriově napájená zařízení. Energetickou náročnost významně ovlivňuje i vybraný podporovaný hardware.
Výhody a nevýhody Meshcore oproti Meshtastic
Výhody
- Vyšší flexibilita: Díky otevřené knihovně mohou vývojáři tvořit specifická síťová řešení a integrovat Meshcore do komplexních systémů.
- Vylepšené routování: Možnost ručně nastavit cesty pro zprávy nebo využít efektivnější fixed path routing, což vede ke spolehlivějšímu doručení ve složitějších topologiích.
- Méně zahlcení sítě: Menší objem status provozu, což je výhodné v rozsáhlých nebo energeticky omezených sítích.
- Výhodou je i MIT licence, pod kterou je Meshcore veden. Umožňuje tak použití Meshcore i v komerčních (uzavřených) projektech.
Nevýhody
- Menší komunita: Méně uživatelské podpory, méně instantních návodů a fór.
- Role zařízení daný firmwarem: Nelze dynamicky měnit ‚role‘ uzlů bez reflashe firmware.
- Nižší spontánní síťová hustota: Omezeně se propojuje s veřejnými Meshtastic sítěmi, v některých regionech méně peerů pro automatické spojení.
- Chybí MQTT a širší integrace „internetových“ funkcí: Meshcore cílí čistě na mesh komunikace bez snahy o internetové rozhraní, což je naopak síla Meshtastic.
Společná nevýhoda pro Meshtastic a Meshcore je ta, že sdílí stejné frekvenční pásmo a nejsou navzájem kompatibilní.
Podporovaný Hardware
Stejně jako Meshtastic, tak i Meshcore podporuje desítky různých zařízeních, na kterých můžete Meshcore „rozběhnout“ a vyzkoušet si tak dostupnost sítě ve vaší lokalitě.
Mezi podporovaná zařízení patří známá a jednoduše dostupná zařízení firem Liligo (T-Deck, T-Beam, LoRa32 a další), Heltec (Lora32 v2 i v3, T114, Wireless ePaper a další), RAK WisBlock/WisMesh (založený na RAK4631), Seedstudio (XIAO C3, C6, S3, nRF52 a další) nebo kombinace Raspberry Pi Pico s RP2040 a shieldem WaveShare SX1262.
Nejúspornější variantou jsou zařízení založená na nRF52 (například RAK4631).
Nastavení pro Českou republiku
Komunita v Česku se domluvila na tomto nastavení

Frekvence: 869.525 MHz
Bandwidth: 62.5 kHz
Spreading Factor: 7
Coding Rate: 5
Transmit Power: 22
Programování (například Heltec LoRa V3.1)
Upozornění: žádné zařízení, které má konektor pro externí anténu, nesmí být spuštěno bez připojené antény. Hrozí zničení vysílací části čipu.
Vybrané zařízení připojíte k počítači skrze USB-C konektor a přejdete na stránku https://flasher.meshcore.co.uk/, tam vyberete podporované zařízení (například Heltec LoRa v3.1), vyberete zda budete komunikovat se zařízením přes USB nebo Bluetooth (či jinak) a kliknete na tlačítko FLASH. Po nahrání firmware jste vyzváni k připojení k aplikaci v mobilním telefonu skrze Bluetooth.
V telefonu, v aplikaci Meshcore, zadajte platný PIN pro připojení.

Pokud uvidíte chybovou hlášku (viz výše), řešením je v nastavení Bluetooth v telefonu smazat připojené zařízení (zapomenout) a připojit znovu. V tomto případě není PIN 123456, ale PIN vygenerovaný zařízením a zobrazeným na OLED displeji.
Domovská stránka projektu: https://meshcore.co.uk/
Webový aplikace pro nahrání firmware: https://flasher.meshcore.co.uk/
Wiki: https://github.com/ripplebiz/MeshCore/blob/main/docs/faq.md
Skupina na Telegram: meshcore_cz (ta pomohla i v editaci tohoto článku)