Úhledně srovnané matice z LED se používají pro zobrazení písmen či symbolů. Když ale matici z LED rozsekáte a navrhnete v nějakém tvaru, může z toho vyjít i něco mnohem lepšího.
Třeba aktuální pozice metra ve městě nebo směr a pozice bouřkových mraků.
Tom Fleet se na hackster.io rozpovídal o LED a jejich zajímavému využití. Jeho matice luminiscenčních diod totiž není na první pohled úplně tak úhledná na jaké je člověk zvyklý.
Jeho matice totiž zobrazují jednotlivé stanice metra a jednotlivé soupravy v Londýně nebo obrys Spojeného království Velké Británie a Irska, kde znázorňuje místa, kde aktuálně prší.
Jako základní čip svých desek používá ESP8266 v modulu ESP12E. Na desce se zobrazením pozic souprav metra najdete neuvěřitelných 333 LED. To by samotným ESP8266 samozřejmě nešlo a tak Tom používá HT16K33, který jich dokáže namapovat až 128 (16x8).
V České republice asi pozici metra v Londýně nevyužijeme a stejně tak nás asi nebude trápit, kde zrovna ve Velké Británii prší.
Ale nápad můžeme přenést i sem. Může zobrazovat pozici metra v Praze nebo Brně s stejně tak nás určitě bude zajímat, kde zrovna v česku prší nebo kde udeřil blesk.
Bude to jen chtít hodně routování.
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.