Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítích



RSS feeds

Stavíme seismograf - s Arduino, ESP32 nebo Raspberry PiTisk



K hledání konstrukce seismografu v domácích podmínkách mě přiměl tweet o tom, že seismografy zachytily koncert Rammstein v Německu. Začal jsem tak hledat a našel jsem velmi zajímavé konstrukce seismografů s Arduino, ESP32 nebo Raspberry Pi.



*Seismograf je přístroj, který měří a ukládá průběh seismických vln, které vznikají zemětřesením nebo lidskou činností - stavba budov, dálnice, dolování nebo třeba koncert německé kapely :-)



První návod jsem našel na Arduino project hubu, kde si Mirko Pavleski kompletně vyrobil seismograf. Ten jeho je extrémně citlivý díky mechanické části, kterou si vytvořil.

Jako mechanické čidlo je použit permanentní magnet a solenoid s mnoha závity, tento výstup je zesílen zesilovačem a přiveden do Arduino Nano, který posílá data do Arduino Plotter v Arduino IDE. Samozřejmě můžete místo Arduino Nano použít cokoliv jiného. Výstup je čistě analogový a tak jej změříte každým mikrokontrolérem a procesorem, který má analogově-digitální převodník. Arduino Mega, ESP32, ESP8266, Raspberry Pi (Pico, Zero, 3, 4, cokoliv).

Projekt: https://create.arduino.cc/projecthub/mircemk/extremely-sensitive-cheap-homemade-seismometer-175231





Seismograf s ESP32, zesilovačem a senzorem SM-24.
Tento seismograf je založen na populárním čidle SM-24 (který jsem do teď neznal. ale spousta konstrukcí jej používá). Toto čidlo (geophone) měří otřesy v rozmezí 10 - 240 Hz. Prodává jej třeba SparkFun za 65 dolarů.

Výstup tohoto čidla je přiveden do zesilovače ADS1115 a zesílený signál jde pak do ESP32.
Těchto čidel je na světě (údajně) umístěno přes 14 miliónů.

Návod: http://www.seismometer.info/seismograph-alpha-version-based-on-esp32-ads1115-and-sm24/



A když vyměníte ESP32 za Raspberry Pi (ostatní komponenty zůstávají, tedy zesilovač ADS1115 a čidlo SM-24), budete mít tolik výkonu, že můžete dělat například spektrální analýzu zachyceného signálu.

Seismografu jako celku se věnuje stránka seismometer.info, kde dotyčný konstruktér publikoval řadu článků i kompletní návod, jak na to.

Projekt: http://www.seismometer.info/beta-version-v0-1-of-seismometer-based-on-raspberry-pi-ads1115-and-sm-24/

Hardware: http://www.seismometer.info/hardware/
Software: http://www.seismometer.info/software/
O spektrální analýze: http://www.seismometer.info/spectral-data-analysis/

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,744,635 návštěv