Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

AI dětem - Strojové učení pro děti. Srozumitelně s knihou a příklady.TiskIniciativa AI dětem, složená z pedagogů, metodiků a expertů na AI se podílí na překladu a publikaci knihy Strojové učení pro děti. Koncept vymyslel a publikoval Dale Lane (vývojář v IBM) a byl přeložen do 12 jazyků. V srpnu vyjde i česká verze.

Co je Machine Learning? To vysvětluje tým AI dětěm na příkladu
Strojové učení je proces použití matematických modelů dat, pomocí kterých se počítač učí bez přímých instrukcí.

Představte si, že učíte někoho kopnout do míče. Mohli byste jim vysvětlit krok za krokem, jak moc mají zvednout nohu, jakou rychlostí s ní pohnout, co mají mezitím dělat ruce a tak dále. Tak k danému problému přistupují programátoři, kteří stroj instruují krok po kroku.

Namísto toho však můžete takovému člověku ukázat řadu příkladů, jak lidé kopou do různých druhů míčů, a nechat je, aby se učili podle nich. Tak k danému problému přistupuje strojové učení, které se učí splnit úlohu podle nasbíraných a předložených ukázek.


Kromě možnosti si zakoupit knihu budou text doplňovat i úkoly a možnost "programování" AI ve Scratch, kde si mohou děti (a rodiče) vyzkoušet natrénovat nejrůznější modely AI a vyzkoušet si je.

Na 264 stranách knihy najdete stručný úvod do umělé inteligence a strojového učení, dále 8 projektů pracující s obrazy a 5 projektů pracujících s textem a dvě s čísly.
Všechny projekty jsou vysvětleny krok za krokem, není třeba mít žádné znalosti o AI. Vše se děti dozví z knížky.
Více o knize na https://aidetem.cz/nastroj-strojove-uceni-pro-deti-kniha-dale-lane/

Kniha vyjde 19.srpna 2022 v češtině za cenu 390 Kč plus poštovné.
Knihu můžete předobjednat na Donio https://www.donio.cz/ucebnice-umele-inteligence-pro-deti


O iniciativě AI dětem
Jsme nezisková iniciativa složená z pedagogů, metodiků a expertů z oblasti AI (Artificial Intelligence) a klademe si za cíl pomoci základním školám i široké veřejnosti představit dětem od 12 let téma umělé inteligence.
https://aidetem.cz/o-inicative/

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,425,359 návštěv