Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítích



RSS feeds

Samopájecí plošný spoj. Zapájení součástek bez potřeby páječky, pece nebo horkovzduchu.Tisk



Sámopájecí plošný spoj? Že to zní jako HLOUPOST? Hloupost to není a dokázal to youtuber Carl Bugeja. Ten si navrhl plošný spoj pro projekt Open Reflow Controller tak, aby nepotřeboval k zapájení ani páječku, ani horkovzduch nebo pec.
A princip je vlastně jednoduchý.



Pokud chceme mít malý plošný spoj, musíme použít i malé součástky. To ale může být pro řadu lidí problém. Buď na součástky "prostě nevidí" nebo nemají potřebné vybavení - mikropáječka, horkovzduch. A taky samotné ruční pájení zabere spoustu času,

Youtuber Carl Bugeja na to šel od lesa - proč by se plošný spoj nemohl zapájet sám? Navrhl tak plošnýj spoj kombinující dva prvky - vlastní projekt (v tomto případě řídící desku pájecí pece) a také topnou spirálu/meandr ve vnitřní vrstvě plošného spoje.

Na desku nanese pájecí pastu, na pastu umístí součástky (SMD), na dedikované plošky připojí 9V z laboratorního zdroje a plošný spoj se sám ohřeje na zhruba 160 °C - tím se aktivuje pasta a součástky se zapájí na své místo.
jednoduché a účinné.

A jaké by mohly být výhody této technologie?
- rychlá regulace teploty. Dobře tak můžete následovat pájecí křivku z katalogového listu součástek
- není potřeba drahé pájecí vybavení
- součástky nejsou tak teplotně namáhány

A nevýhody?
- potřebujete jednu vrstvu plošného spoje pro umístění topné sirály (topného meandru).
- pokud se součástka nezapájí (nebo se zapájí nesprávně), stejně můžete potřebovat pájecí vybavení pro opravu

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,196,318 návštěv