Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítích



RSS feeds

První dojmy z Prusa MK4Tisk



Martin Wolker koupil mezi prvními novou tiskárnu Průša MK4. Není to Martinova první 3D tiskárna, a má natištěno spoustu kilometrů, jaké jsou jeho dojmy? Je rychlá? Je výtisk kvalitní? Stojí za to jí vlastně koupit?

Objednával jsem jako jeden z prvních a hned v pátek byla připravená k vyzvednutí. Takhle na první pohled to nevypadá na nic zásadně nového, ale už když jsem ji vyndával z krabice, tak hned po chycení nového rámu bylo jasné, že na ni nezůstal kámen na kameni.
Celý rám a i „pavouk“ (nosič podložky na ose Y) odlitek ze slitiny hliníku, oba díly jsou masivnější a zároveň díky jejich struktuře odlehčené.
Všechny plasty vypadají o dost bytelněji, hlavně osa Z díky 10mm tyčím místo 8mm, stejně tak plasty na ose X.

Naopak Nextruder na živo vypadá drobněji než na fotkách, vše je hezky přístupné. Dvířka s ventilátorem drží pevně na svém místě. Vše je hezky učesané. Dokonce podložka na ose Y nebo i extruder na ose X jezdí mnohem hladčeji a tišeji. Nejspíš to je lepší konstrukcí s lepšími tolerancemi a novými motory s 0,9° krokováním místo 1,8° ale je to dost znát i když to porovnám s jednou z mých novější MK3S+.

Po zapnutí jsem prošel průvodce s kontrolou tiskárny a dokonce se i připojil na WiFi na první pokus. Zapínám tisk z USB a absolutně se nemusím starat o Live Z či nějak jinak o první vrstvu – ono to ani nikde v menu není. Vše probíhá samo – automaticky pomocí tenzometru, který je součástí těla extruderu. Je to hodně velký nezvyk nemít kontrolu nad první vrstvou. Nicméně vše funguje tak dobře, že i po výměně plátu nemusíte nic řešit, stisknete tisk a můžete jít v klidu na oběd. Tryska si oťuká podložku jen v místě tisku, což taky ušetří nějaký ten čas a první vrstva je naprosto perfektní.



Velké podávací kolečko má neskutečnej grip, při výměně filamentu jsem na jeho konci vidět znatelné stopy po zubech. A všiml jsem si v menu, že už jde nastavit, aby se nahřívala při výměně jen tryska a další vychytávky.

Výměnu trysky jsem ještě nezkoušel, ale jde to bez nářadí přes šrouby s velkou hlavou a odpojení pár konektorů z rozbočovací desky, která je součástí extruderu.

Do kovového boxu s elektronikou jsem (zatím) nelezl, ale všiml jsem si prolisů z druhé strany, že jsou na stejných místech jako Trinamic drivery, tedy celý box se používá jako chladič všech motorových driverů.
Všechny kabely jsou na tiskárně dost učesané (hlavně ten k LCD) už z výroby a přibyl i ochranný zelenožlutý zemnící vodič PE.

LCD displej je znatelně větší než u MINI. A zespodu jde vidět konektor flexibilního kabelu od dotykové vrstvy – tedy dotykové ovládání je snad už jen věc aktualizace displeje. Rotační enkodér je taky nový, o dost kvalitnější a bytelněší s D osičkou. USB port jde ze začátku trochu ztuha, ale asi lepší než aby USB Flash disk sám vypadl náhodou při tisku. Zespodu displeje jsou 3 RGB LEDky, zatím svítí a mění barvy podle toho, co tiskárna dělá (tisk, výměna barvy, dokončení tisku) – zatím nemám vypozorované jednotlivé barvy a animace, ale byl bych rád, kdyby to šlo v budoucnu upravit podle sebe. Podobně jako jde editovat 5 polí na spodku displeje, kde si můžete zobrazit třeba i teplotu na heatbreaku.

Tisk potom zní o dost jinak. Je znatelnější akcelerace či mikrokrokování motorů, celkově je celý chod hladší, o něco rychlejší a hlavně ještě víc tichý, než u MK3S+ v tichém módu.

Rozměrově je tisárna téměř stejně velká, jen v ose X je širší o 3 cm, ale stále se vejde bez problémů do boxu od Tukkari viz fotka.
Možnosti upgradů na předchozí iteraci MK3S+ jsou sice fajn, ale díky tomu, že na tiskárně nezůstalo kromě zdroje, hliníkových profilů, pár ložisek a tyčí nic stejného, tak bych šel u MK3S+ jen do MK3.5 upgradu s tím, že bych přidal ještě upgrade E3D Revo hotendu, anebo MK3.9 kdybych chtěl i Nextruder, protože ten automatický Mesh Bed Leveling je prostě pecka. Upgrade na MK4 bez rámu a vozíku osy Y mi ekonomicky i časově přestavbou smysl tolik nedává a koupil bych raději rovnou další MK4.

19 minutovou 3DBenchy na MK4 zatím nevytisknete se současným Firmwarem, ale tiskárna jako taková má obrovskej potenciál do budoucna. Po Hardware stránce těžko hledám nějaké slabá místa. S tímhle typem konstrukce (bed slinger) je to momentálně top stroj. Je vidět, že to čekání na komponenty pro velkovýrobu mělo alespoň výhodu v tom, že tentokrát dostáváme tiskárnu odladěnou od prvního dne prodeje, která vypadá více než dříve jako dospělý produkt, který má ještě stále co nabídnout, jakmile implementují ve Firmware Input Shaper a Pressure Advance pro rychlejší tisk. Stejně tak Prusa Connect, který už umí nahradit spoustu funkčnosti Octoprintu a je ještě ve vývoji, kde dochází k mnohým změnám (k lepšímu).

PS: Barevný potisk na plastech (Nextruder, LCD kryt) je podle mě digitální UV tisk, co známe třeba z reklamních předmětů, a vypadá to dobře.

PS2: Málem bych zapomněl, že i ta výměna filamentu je lepší. Nemusí se hned vyndavat jako u MK3S+ a nextruder nedělá takové bloby na konci, tedy tisk s MMU3 bude daleko spolehlivější s Nextruderem a pak tu jsou takové vychytávky jako že při výměně během tisku si sjede Nextruder doprava a tím, jak fouká ofuk zleva, tak to štosuje vytlačenej filament při čištění barvy vedle podložky a ne na ní. Postupně takových drobností nacházím více.

Rychlejší, bytelnější, plynulejší chod, tišší, chytřejí a hezčí


Sledujte Martina na twitteru.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,716,818 návštěv