Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítích



RSS feeds

Čeští bastlíři se zbláznili. Z náhradní vyhřívané podložky XLka vytvořili ohřívač kafe. A nejen to.Tisk



Během prohlídky Průša Research dostali přítomní bastlíři a 3D tiskaři jako pozornost vyhřívané podložky pro 3D tiskárnu XL. A co s takovou podložkou?
Čeští bastlíři vytvořili ohřívač na kafe/čaj s připojením na internet. A to není všechno, co se s takovou podložkou dá dělat.

Nebudeme slušní, řekneme jména. Za ohřívačem kávy/čaje z náhradní podložky pro XLko stojí dvě známé twitterové (tedy teď už Xkové) firmy, tedy bastlíři - Marty alias KutilDomaci a Martin Velíšek.
Velký podíl má ale i Josef Průša, který lidem na exkurzi v Průša Research daroval tyto podložky jako pozornost - bez něj by tento šílený nápad asi nevznikl.
Darované podložky pro XLko jsou neosazené, ty, co koupíte na prusa3D jsou osazené konektorem, sloupky a termistorem.

Během několika málo hodin (ano, opravdu se začalo reálně bastlit, ne jen klábosení u piva, pár hodin po konci exkurze) se dostal na svět prototyp krabičky, do které lze tuto podložku zacvaknout. Od začátku se myslelo na USB-C trigger, který automamticky s nabíječkou podporující USB-PD vyjedná 20V. Výkon samotné podložky při 20V je přibližně 20W.
O návrh krabičky se postaral právě Martin Velíšek.

Paralelně s ním programoval i Marty alias KutilDomaci. Ten do desky Wemos D1 nahrál software Tasmota a integroval ohřívač na kafe/čaje do Home Assistant. Přes web tak jednoduše nastavíte teplotu a software uvnitř Wemos D1 Mini se stará o nahřátí na příslušnou teplotu. Wemos řídí podložku přes externí MOSFET modul.

Po několika iteracích a diskuzích dostala vyhřívaná podložka finální (možná bude iterace na finální finální, nebo finální finální finální) rozměry.

Krabičku, kterou je možné stáhnout na printables, obsahuje dedikovaná místa pro osazení USB-C triggerem, Wemos D1 Mini, MOSFET modulem, DC-DC snižujícím měničem a čidlem teploty DS18B20.

Seznam modulů zde (vyjma podložky)
PWM MOSTFET : https://www.laskakit.cz/pwm-mosfet-modul-lr7843--30vdc-161a/
DS18B20: https://www.laskakit.cz/dallas-digitalni-cidlo-teploty-ds18b20--to-92/
DC-DC:- https://www.laskakit.cz/mikro-step-down-menic--nastavitelny/
WEMOS D1 MINI: https://www.laskakit.cz/wemos-d1-mini-esp8266-wifi-modul/
USB-C PD: https://www.laskakit.cz/laskakit-usb-c-pd-ch224k-prepinac-napajeciho-napeti/

Díky použití Wemos D1 Mini, který obsahuje čip ESP8266, můžete tuto podložku připojit už ke zmíněnému Home Assistant popřípadě si napsat vlastní FW.

Marty dal celý projekt na github, který najdete na https://github.com/MartinDejmal/PrusaCupHeater
Náhradní vyhřívací podložka pro XLko: https://www.prusa3d.com/cs/produkt/heatbed-tile/
3D model krabičky: https://www.printables.com/cs/model/757473-prusa-cup-heater (Pokud vám DPS podložka nepůjde zackavnout do krabičky, nahřejte krabičku horkovzduchem nebo opatrně zapalovačem. Krabička je navržena velmi těsně a na (ne)přesnost má vliv i nastavení bed levellingu).

A co dál se s takovou podložkou dá dělat?
Hotplate pro pájení
Dle mého měření termokamerou, při 20W (20V/1A) se podložka dokáže nahřát na téměř 100 °C během několika málo minut. 100 °C je dostatečná teplota pro pomocníka, kterého můžeme nazvat "nahřívací podložkou pro pájení". Tato podložka vám významně zkrátí čas pájení a tím i pravděpodobnost poškození součástek.
Psal jsem o tom zde.



Jednodušší opravy lepených zařízení
Velká část nejrůznější elektroniky je lepená - hodiny, telefony aj. Tato podložka vám tak může opravdu velmi jednoduše umožnit opravy těchto zařízení. Použité lepidlo totiž ztrácí při této teplotě své adhézní vlastnosti a odlepení je tak mnohonásobně jednodušší.

Termokomora
Profi termokomory umí jak ohřívat, tak i ochlazovat. S touto podložkou tak můžete udělat jejich jednodušší variantu, kdy budete jenom ohřívat a testovat tak svá zařízení při vyšších teplotách nebo testovat přesnost měření teplotních čidel.
Při použití jako termokomora by bylo lepší použít více desek, navíc přidat i ventilátor k rozhánění vzduchu a celé zařízení vložit do polystyrenového boxu.

Zapojení podložky

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,803,865 návštěv