Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

TINA - moderní simulátor elektronických obvodůTisk

Existuje velké množství podobných simulátorů od Multisimu přes LTSpice až k Edisonovi. Dalo by se říci, že Tina tedy zapadne v zapomnění.
To ovšem není pravda. Tina se vyznačuje velmi přívětivým prostředím, tzv. "user friendly". Napíši tedy velmi jednoduchý návod, který budu postupně aktualizovat
při znovaobjevení "ameriky" tzn. objevení nějaké vychytávky nebo něčeho, co stojí za pozornost. Takže jdeme na to.


Už navrhnuté zapojení, kde budeme měřit přechodový děj na kondenzátoru a cívce.NEZAPOMEŇTE OBVOD UZEMNITPokud máme zapojené měřící přístroje, můžeme tedy přejít ke grafům.Naskočí nám tabulka s možnostmi: Calculate operating point - výpočet pracovního bodu


Use initial conditions - Použít počáteční podmínky (například přednabitý kondenzátor v přechodovém ději)


Zero initial values - nulové počáteční podmínky (to použijeme nyní)Vygenerované grafy jsou ovšem velmi špatně přehlednéProto oddělíme naměřené hodnotyA zde máme výsledekNyní jiné schéma. Využijeme NE555 v Astabilním Klopném Obvodu.Opět vygenerujeme grafy jako v minulém příkladě, znova s nulovými počátečními podmínkyPři měření bychom ale chtěli znát aktuální hodnotu, proto využijeme kurzory "a" a "b"
#################################################################


VEDENÍ


Nyní tu máme simulaci na vedení. Ukážeme si vedení na koaxiálu.
Vedení mezi koaxiálem a dvoulinkou s impedančním dvojbranem a nakonec mezi koaxiálem a dvoulinkou bez impedančního dvojbranu.


Takže prvně začneme s modelem koaxiálů, tento model nakopírujeme 10x. Stejně tak model dvoulinky nakopírujeme 10x.


Takže model koaxiálu a dvoulinky.Koaxiál s impedančním přizpůsobením.Zmeřené napětí bez impedančního přizpůsobení na koaxiálu.Napětí se klidně dostane i na několika násobek původní hodnoty.Zmeřené napětí s impedančního přizpůsobení na koaxiálu. Napětí se pohybuje kolem napájecího napětí.Schéma zapojení a nastavení zdroje.Spojení koaxiálu a dvoulinky s impedančním přizpůsobením-dvoubran

.


Nastavení zdroje.Spustíme simulaci.Schéma zapojení.Spojení koaxiálu a dvoulinky bez impedančního přizpůsobení-dvoubran a impedanční rezistory.Spustíme simulaci.
Zde si můžete stáhout programy.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,664,412 návštěv