Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

chiptron - 10 let historieTisk

20.12.2007 v 8:41:31.
Nic vám to datum a čas neříká? Jasně že ne, ale v tento čas se začala psát historie jedné webové stránky – CHIPTRON.

Deset let, co se zapsal do databáze webzdarma.cz požadavek na vytvoření stránky chiptron.wz.cz.


Obr. 1: První banner na chiptron.wz.cz, vydržel jen pár týdnů

Ano, první poskytovatel prostoru byl webzdarma.cz.

...


Možná vás zajímá, jaká byla motivace založení stránky, když už tenkrát jich tu bylo několik? Zkrátka a dobře jsem si chtěl svoje bastlení (blikače, svítidla, zesilovače) někam uložit a nejlépe veřejně.

Nic víc.

...


Samozřejmě mě velmi těšilo, když se v týdenní statistice objevilo číslo 10. Znamenalo to, že kromě mých sedmi návštěv, se podívali i 3 další (snad) lidi.


Obr. 2: Druhý banner... tenhle vydržel na chiptron.wz.cz několik měsíců

...


V době založení stránek jsem byl na střední škole, kde jsme o praktických cvičeních stále něco bastlili, takže pořád jsem měl co sdílet. Učili jsme se, jak fungují základní součástky. Stránky jsem plnil a plnil.
Jednoho dne jsem si řekl „dost“. Stránky napsané v HTML se při té „záplavě“ nových a nových článků, čím dál hůře editovali. V té době... když píšu "v té době", posunuli jsme se asi o 6 let dál (rok 2013)... už jsem byl na vysoké škole a koupil jsem svou první doménu, která měla být určena na všechny budoucí stránky/projekty – petus.cz. Tedy chiptron.wz.cz se přesunul na chiptron.petus.cz.

Proč? Při brouzdání světem internetu jsem narazil na spoustu zajímavých zařízení, schémat a projektů. Když se libí mě, třeba by se líbili i někomu jinému.


Obr. 3: Kompletní stránka na chiptron.wz.cz, ta už vydržela pár let

...


Konec s čistým HTML... vybral jsem si redakční systém, který svižně poběží na Raspberry Pi B. PHPFusion.
Rychlost mě samotného mile překvapila. I při stovkách návštěv za den, byla odezva velmi malá. Hodnotou „malá“ je myšleno v porovnání s chiptron.wz.cz. Raspberry Pi B původní hosting hravě překonávalo.

Tou dobou mi přišlo několik e-mailů (slovy dva). Autoři e-mailů mi doporučili si koupit doménu přímo pro chiptron, tedy chiptron.cz, než mi jí někdo vezme.

...


Dlouhou dobu mi to přišlo zbytečné, přece jsem měl doménu petus.cz, kde kromě chiptron, byla i stránka o Firefox OS a dalších.

Dlouho jsem si pohrával s myšlenkou vytvoření anglické mutace stránky. Spravovat stránky v angličtině a češtině v PHPFusion, na jedné doméně, je opravdu na mašli. A tak jsem koupil doménu time4ee.com. 3.12.2015. Téměř 8 let po vzniku chiptron.wz.cz.

...


Pak přišel další e-mail. Opravdu mě potěšil. E-mail od IQRF s dotazem na případnou spolupráci. A tím začala úzká spolupráce mezi chiptron.petus.cz a IQRF. Během několika měsíců rozjela svůj IoT Summit, akce pro školy a bastlíře. IQRF sdílela i partnery. Ano, i chiptron.petus.cz. A v ten moment jsem si uvědomil, jak hloupé je mít tuto doménu.

12.11.2016 jsem koupil doménu chiptron.cz – měsíc a osm dní do devátých narozenin.

...


Time4ee.com má první narozeniny, 3.12.2016. Chiptron už má profily na všech populárních sociálních sítích – facebook, twitter, google plus.
Smějete se profilu na google plus? Sbírka Electrical Engineering patřící profilu chiptron.cz už čítá bezmála 30 000 sledujících (lidí a botů), dnes (prosinec 2017) už přes 80 000.

To už je slušné eso při vyjednávání s potencionálními partnery.

...


Stále držím přátelskou spolupráci s IQRF a tak je chiptron.cz mediálním partnerem všech akcí.

...


Píše EasyEDA, chce být známý i v ČR a SR. Zanedlouho se přidává i čínský e-shop dfrobot.com. Kromě přeprodeje cizích produktů vytváří i produkty vlastní. A to mě zajímá!

...


Píšu si se SinoVoip, výrobcem jednodeskových počítačů Banana Pi, a začínáme spolupráci – fotky, informace, dříve, než je deska oficiálně zveřejněna.

Během práce mám stále čas na nějaké to bastlení. A tak jsem dostal za úkol koupit venkovní teploměr. Za půl roku jsem vyvinul řídící desku WiFi meteostanice. Ozval se e-shop kitman.cz, že by jí chtěl prodávat. A? Jasně, už se prodává.

...


Popularita chiptron.cz i time4ee.com roste. Sami se ozývají start-upy, zda bych jim pomohl s propagací. A tak můžete na stránce najít nejrůznější projekty a produkty.

...


Píše TME.eu, zkoušíme jak nám to spolu půjde.

...


Už pár měsíců spolupracuji s Martinem Tajčem a jeho rajbastliru.cz a tajned.cz. Scházíme se na pivu, přichází nápad. Uděláme soutěž.
Vzniká soutěž Cena bastlířů. První ročník... spousta cen... pozitivní reakce, se kterou vzniká velmi zajímavý seznam webstránek zabývající se elektronikou a bastlením.

...


Vymýšlíme s Martinem Tajčem další společné projekty. Zda se uskuteční, teprve uvidíme.

...


Zajímavých desek začíná být už moc, v pravý čas přichází pomoc ze Slovenska #NadšenýBastlíř. Posílám desky... Richard Štefún píše články.

...


Jakých bude dalších deset let teprve uvidíme. Pokud se také chcete zapojit do psaní článků či máte nějaký komentář nebo názor, napište ho do komentářů nebo na můj e-mail chiptron(zavinac)seznam(tecka)cz.

A to je vlastně konec. A jak lépe ukončit tohle čtení než větou: Díky a bastlení ZDAR!

Petr - admin

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,119,369 návštěv