ESP32 / ESP8266 MicroPython: Začínáme s prostředím uPyCraft
- August 04 2019
- ESP32, ESP8266, NodeMCU , Wemos, RTLDuino...
- 1742x Přečteno
Vývojové prostředí uPyCraft se vám může hodit pro vývoj skriptů pro vývojovou desku s ESP32. Vývojové prostředí je počítačový program, který obsahuje několik nástrojů, které usnadňují programování vašeho zařízení. Prostředí uPyCraft je velice jednoduché a vhodné pro někoho, kdo s programováním začíná. Pokusíme se tedy pomocí tohoto prostředí připojit k naší vývojové desce a vypsat do konzole 'Hello World'. Prostředí bylo vyvinuto společností DFRobot, která se zabývá výrobou produktů s ESP32 nebo ESP8266.
Všechny články o MicroPython a ESP32/ESP8266 najdete na https://chiptron.cz/articles.php?cat_id=23
První spuštění:
Připojte vaší vývojovou desku k PC a klikněte na Tools -> Serial. Vyberte COM port, ke kterému je vaše zařízení připojeno (viz obr. 1). Pokud si nejste portem jisti, stačí, když desku vypojíte, podíváte se na porty a poté desku znovu připojíte. Ten, který se objeví jako nový, je ten s vaší deskou.
Obrázek 1 – COM porty
Po zvolení portu na vás vyskočí okno s upřesněním, o kterou desku se jedná. Druhý řádek v okně znamená, zda se má smazat paměť flash. Zvolte yes, pokud jste zatím neprovedli nahrání firmwaru.
Obrázek 2 – Volba zařízení
Po stisku tlačítka ok, začne nahrávání nového firmwaru do vaší desky. Nahrávání je doprovázeno zobrazením průběhu.
Obrázek 3 – Průběh nahrávání
Po nahrání firmwaru stiskněte tlačítko na obr. 4 pro připojení k desce.
Obrázek 4 – Připojení k desce
Po úspěšném připojení by se ikona měla změnit na tu, zobrazenou na obr. 5.
Obrázek 5 – Změna ikony
Zároveň se vám otevře konzole v dolní části obrazovky, která vám umožní vykonávat jednotlivé příkazy přímo v daném zařízení. Zkuste tedy napsat následující příkaz:
print('Hello World from uPyCraft')
Po zavolání tohoto příkazu by se váš výstup měl shodovat s obr. 6.
Obrázek 6 – Výpis do konzole
Pro odpojení od desky, stiskněte stejnou ikonu použitou k připojení. Konzole by měla zmizet.
Závěrečné poznámky:
Jak je vidět, tak použití vývojového prostředí uPyCraft je velice jednoduché. Jeho největší výhodou je, že zajistí nahrání firmwaru do naší desky. V opačném případě bychom museli firmware nahrát jiným způsobem (například pomocí esptool). Nevýhodou ovšem je, že je prostředí relativně mladé a mohou se v něm objevit chyby.