Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Čínský modul Buck Boost regulátoru - krásné parametry na papířeTiskPři stavbě vlastních DC-DC měničů (step-up a step-down) jsem přemýšlel, zda má smysl stavět vlastní regulátor, když jenom součástky stojí okolo stokoruny a na aliexpress nebo ebay najdete hotové moduly za 2 dolary s parádními paramtery... na papíře.

Jak už jsem zmínil výše, navrhl jsem si vlastní desky se snižujícím i zvyšujícím měničem tak, aby mi pasoval na držák AA nebo AAA baterií.
Step-up: https://chiptron.cz/articles.php?article_id=251
Step-down: https://chiptron.cz/articles.php?article_id=248

Objednal jsem si Buck Boost měnič DD0603SA_3V3, který by měl být schopný pracovat v rozpětí vstupního napětí od 0.9V do 6V s výstupem 3.3V.

I parametry výstupního proudu dle této tabulky vypadaly velmi slibně.Změřil jsem tedy tento měnič ve dvou podmínkách a to při vstupním napájení 3V a 4V (stejné parametry jako při testování mých step-up a step-down meničů) a zvyšoval proud na výstupu.

Data z měření jsou uvedeny v tabulce níže


Jak můžete sami vidět, v režimu zvyšujícího měniče byl měnič schopný dodat maximálně 200mA při stabilním výstupním napětí 3.3V,
Co bych rád zdůraznil je hodnota vlastní spotřeby při nulové zátěži a ta činí 326uA.. V mém designu jsem naměřil vlastní spotřebu pouhých 25uA.

V režimu snižujícího měniče byl výsledek o něco lepší - maximální výstupní proud byl až 300mA.
Ovšem vlastní spotřeba činila 264uA. U mého designu jsem dosáhl vlastní spotřeby pouhých 22uA.

Účinnost v obou režimech byla pouhých 70%.

Abych článek nějak poztivně zakončil, modul stál jenom 2 USD a pošta byla zdarma.

V reálné aplikaci ho však asi nikdy nepoužiju...

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,177,413 návštěv