Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Další měření LDO s velmi nízkým dropem a vlastní spotřebou - HT7333TiskPo zveřejnění článku o měření HT7833 se mi ozvalo několik lidí (dva), že by je zajímalo, jak dopadne měření HT7333 - opět od společnosti Holtek.

Martin Žák byl tak hodný a poslal mi hned pět kusů tohoto LDO stabilizátoru.

HT7333 má stejný pinout jako HT7833 a tak jsem tedy využil stejnou desku pro měření.Základní parametry HT7333 jsou:
- výstupní proud až 250 mA
- Low drop voltage: 40 mV(typ.) (při 80 mA)
- vlastní spotřeba 4 uA (typ.); 8 uA (max)
- pouzdro SOT89 (testováno) a TO-92
- vstupní napětí až 12 V

Jak sami vidíte, parametry regulátoru jsou velmi zajímavé. V mém měření (kalibrované voltmetry a ampérmetry) jsem ověřil pouze dva parametry - vlastní spotřeba v závislosti na vstupním napětí a úbytek napětí na regulátoru.

Vlastní spotřeba


Datasheet deklaruje vlastní spotřebu maximálně 8 uA. V měření třech kusů mi vyšla spotřeba okolo 2 uA (1.86 uA; 1,5 uA; 2.6 uA), což je polovina typické hodnoty uvedené v datasheetu.
Co jsem ale objevil je, že mechanickým stresem v Z ose se významně mění vlastní spotřeba LDO stabilizátoru - až 12 uA. Stejnou vlastnost jsem ověřil i u HT7833.
Výstupní napětí bylo však stabilní, je ale potřeba dbát na správné zapájení čipu. V jednom měření jsem díky zapájení dosáhnul vlastní spotřeby 26 uA (změřeno i bez MLCC kondenzátorů).

Minimální úbytek na regulátoru


Úbytek na stabilizátoru je v katalogovém listu uveden 90 mV (typ.) při proudu 40 mA.

Reálný úbytek jsem změřil 200 mV pro proud 100mA, 420 mV pro 200 mA. Zajímavostí je, že čip očividně neobsahuje vnitřní proudovou pojistku a tak jsem byl schopný změřit proud vyšší než 250 mA.Změřené údaje jsem zanesl i do grafu, kde vidíte vstupní i výstupní napětí a zároveň i LDOdrop stabilizátoru.Závěr


Mile mě překvapila vlastní spotřeba čipu, která byla pod hranické typické hodnoty uvedené v katalogovém listu. Díky absenci proudové ochrany je možné z LDO stabilizátoru odebírat vyšší proud a stále má nižší Drop než HT7833, který deklaruje odběr až 500 mA ale s reálně změřeným LDOdropem 1,9V.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,177,419 návštěv