Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Univerzální deska pro nabíjení Li-ion a Li-Pol akumulátorůTisk

Pro své projekty jsem hledal vhodný modul pro nabíjení Li-ion a Li-Pol akumulátorů. Nakonec to dopadlo tak, že jsem si navrhl vlastní a v tomto článku vám můj univerzální nabíjecí modul představím. Nazval jsem ho USB Li-Po charger.

Hlavním důvodem, proč jsem jsi navrhl vlastní desku byly vlastně důvody dva - univerzální vstupní napájení (nabiju čím mám po ruce) a Li-ion/Li-Pol akumulátor může mít různé kapacity a tedy i nabíjecí proud by měl být volitelný.

Mám několik volných plošných spojů. Pokud máte zájem, napište mi na chiptron(zavinac)chiptron.czJak můžete vidět na obrázku výše, USB Li-Po charger má tři možnosti napájení
- USB-C (rezistory R1 a R2 připojeny na CC1 a CC2 - tímto nastavením nastavíte proudový limit na maximální hodnotu nabíječky)
- microUSB
- dvoupinový hřebínek

Jako nabíjecí čip slouží MCP73833 (datasheet). Ten hlídá výstupní nabíjecí proud na základě připojeného odporu na pin PROG.
Díky DIP přepínači TDA04H0SB1 a různým hodnotám rezistoru tak můžete volit přímo 4 nabíjecí proudu. Pokud budete kombinovat sepnuté přepínače pak se dostanete až na 16 nabíjecích proudů.
Hodnoty rezistoru jsem volil tak, abych pokryl celé spektrum akumulátorů, které mám(e).
Maximální nabíjecí proud je dle specifikace je 1.2A. Maximální vstupní napětí pak 6V - což USB-C i microUSB splňují.

Pokud chcete využít možnosti připojit NTC pin (v závislosti jeho odporu se snižuje nabíjecí proud - ochrana před přehřátím akumulátoru) neosazujte rezistor R11 (10k).

Vstup i výstup je chráněn pomocí SMD pojistek. Stejně tak je chráněn i výstup čipu před přepolováním - kombinace Shottky diody (D1) a pojistky (F2).

Na desce najdete 3 indikační LED - napájeno, nabíjení, nabito.

Jako výstup slouží 2x3 pinový hřebínky.
Horní tři jsou kladný výstup, spodní tři pak zem. Proč mít tři piny jako výstup? Z praxe - jeden pin použijete na nabíjení akumulátoru, druhý jako vstup pro stabilizátor a třetí třeba pro modul meření napětí akumulátoru.

Mám několik volných plošných spojů. Pokud máte zájem, napište mi na chiptron(zavinac)chiptron.cz

Všechny kondenzátory a rezistory jsou v pouzdru 0603. Pojistky pak 1206.
USB-C konektor najdete třeba na LCSC pod označením C168701.
MicroUSB na stejné stránce pod označením C10418.
SMD 1206 pojistky mají hodnotu 1.25A.

Schéma:
Test první verze


Krabička pro 3D tiskárnu:
Jakákoliv modifikace vedoucí k poškození loga KB umístěného uvnitř krabičky je zakázaná!
Krabičku modeloval Kosieh Barter.
Modely jsou ke stažení na odkazech níže.
TOP a BOTTOM

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,348,431 návštěv