Co se děje na VBUS USB po připojení zařízení
- January 04 2025
- Zdroje, měniče
- 465x Přečteno
I když se elektronice - vývoji - věnuju už dlouhá léta, ať už jako hobby nebo pracovně, setkal jsem se nedávno s pro mě překvapující situací. Co se může na VBUS USB stát po připojení napájení. Doufám, že vám tenhle článek pomůže a podobné chyby se u vás nedopustíte :-)
Co jste se v novém roce dozvěděli nového?
Já třeba to, že při připojení USB může nastat na VBUS přepětí a místo očekávaných 5V dostanete na pár mikrosekund třeba i dvojnásobek - to se pak jednoduše ničí čipy, které mají AMR (absolute maximum ratings) 5.5V.
Důvodem je velký nepoměr impedancí mezi zdrojem (třeba počítač) a vaším zařízením (nějaký eval).
V kombinaci s dlouhým USB kabelem (indukčnost) se pak může na VBUS objevit víc než 5V.
Samozřejmě jsou tam další vstupy, které mohou ovlivnit vygenerovanou špičku - typ kabelu, typ zdroj (USB hub, adaptér, počítač), délka kabelu, rychlost zasunutí USB kabelu do zařízení atp.
Řešení: osadit hlídací obvod (ochranu), použít kratší kabel, zvětšit kapacitu na eval desce
A proč tam mám malou kapacitu, když jsem osadil 4.7uF?
USB specifikace udává max 10uF na VBUS-GND.
Protože DC bias (MLCC) kondenzátorů - osadil jsem 4.7uF na 6.3V, v kombinaci s 5V na USB se efektivní kapacita snižuje o 70% (dle typu) a v kombinaci s dlouhým kabelem -> šup a je tam špička.
https://chiptron.cz/news.php?readmore=969
Co jste se v novém roce dozvěděli nového?
— chiptron.cz (@chiptronCZ) January 3, 2025
Já třeba to, že při připojení USB může nastat na VBUS přepětí a místo očekávaných 5V dostanete na pár mikrosekund třeba i dvojnásobek - to se pak jednoduše ničí čipy, které mají AMR (absolute maximum ratings) 5.5V. pic.twitter.com/BtZaZYWb0R