Shoutbox

Pro přidání zprávy se musíte přihlásit.

28-04-2019 22:48
Hm, nenašel jsem...

26-04-2019 18:00
Nevíte někdo v čem programovat ESP32 - IDF pod Win bez příkazové řádky?

16-04-2019 11:17
Ahoj vespolek, bavím se čtením signálu pro modelářské servo pomocí Microchip PIC s použitím CCP (capture every edge). ... a-ha, text je omezen na malou délku ...

09-04-2019 01:36
Prosim zahlasujte za moje projekty v Hackaday prize 2019 https://hackaday..
..cker/13133
Diky moc Mrknutí

23-02-2019 16:38
Už jsem ho našel Úsměv Ten zelený zákal je sviňa.

23-02-2019 15:58
Byl tady článek -video o Visual Studio Code. Jsem slepý a nemohu jej najít Smutný Je někde?

Sdílejte násRSS feeds

NodeMCU (ESP8266, ESP-12) + SHT75 + TMEP.CZ = Arduino meteostaniceTisk

Všichni bastlí meteostanice, někdo lepší, někdo horší.
Dostal jsem za úkol sehnat venkovní teploměr. Samozřejmě jako bastlíř pohrdám nějakým venkovním teploměrem a tak jsem začal bastlit.

Nechtěl jsem strávit spoustu času vývojem nějakého sofistikovaného zařízení. Moje požadavky na něj nebyli nějak složité - prostě to má měřit teplotu a vlhkost a použít přitom SHT75, protože jsem ho dostal jako vzorek od http://www.soselectronic.cz/ (díky moc :-) ).

Přemýšlel jsem o NRF24L01 s nějakým low power STM32, ale tenhle nápad měl několik složitostí, které bych musel řešit. Potřeboval bych nějaký bridge mezi NRF24L01 a světem internetu (když už meteostanice, tak chci logovat) - nějaký SBC (Raspberry Pi, Cubieboard a podobný).
A nakonec padla volba na NodeMCU (ESP8266. ESP-12). Jako programovací jazyk jsem mohl zvolit Lua, microPython nebo wiring v Arduino IDE. Našel jsem knihovnu pro SHT75 a Wi-Fi komunikaci (GET request) a tak jsem zvolil Arduino IDE (Všichni, kdo mě alespoň trochu znáte, že obliba Arduino se limitně blíží k nule, ale abych mohl kritizovat, musím to vyzkoušet).

Knihovnu pro SHT75 (a také pro SHT71, SHT10, SHT11 a SHT15) jsem použil z https://github.com/practicalarduino/SHT1x
Použití knihovny bylo velmi jednoduché, jenom musíte dávat pozor na definici GPIO pro NodeMCU, nedefinuje se takto xx (číslo, např. 10), ale Dx (Dčíslo např. D2).

Část kódu ovládající Wi-Fi část čipu byla vykopírovaná z example kódu pro ESP8266 v Arduino IDE. Jenom musíte přidat ESP8266 do Arduino IDE - https://github.com/esp8266/Arduino#installing-with-boards-manager

Přemýšlel jsem, že meteostanice (já vím, obsahuje to jenom teplotní senzor a senzor vlhkosti, ALE budu měřit!) budu napájet z USB nabíječky, ale to by přineslo spoustu problémů. Spotřeba energie, dlouhé napájecí kabely, umístění senzoru a tak jsem si řekl,že to chci napájet z baterii. Ale NodeMCU zrovna nepatří mezi low power zařízení.

Použil jsem samozřejmě deep sleep mod. Nebylo to zrovna jednoduché. Musel jsem použít funkci ESP.deepSleep a propojit D0 pin (Nesmíte použít červenou LED na NodeMCU!) s RST pinem.

Četl jsem, že pro nižší odběr NodeMCU je potřeba udělat několik kroků - odpájet LDO, přerušit jeden vodič na DPS a bla bla bla... https://tinker.yeoman.com.au/2016/05/29/running-nodemcu-on-a-battery-esp8266-low-power-consumption-revisited/

Proto jsem se rozhodl pro druhou verzi meteostanice - ESP-07 s SHT75 a další deskou, která bude obsahovat LDO a další drobnobnosti (počkejte si na to, i když je to hudba budoucnosti :-) )

Ale zpátky k projektu. Rezignoval jsem na snížení spotřeby, dokud nevytvořím ten druhý prototyp (nezapomeňte!).

Další problém nastal při uvažování, kam umístit tuhle malou meteostanici, aby bylo měření co nejméně ovlivněno.
Kam to teda umístit? Pár rad pro vás.
Nedávejte ho k ...
... parapetu a fasádu (horký parapet nebo fasáda hodně ovlivní měření)
... blízko k oknu (během větrání může být sensor ohříván - v zimě, nebo ochlazován - v létě)
... na přímé slunce


A co je TMEP.CZ?
To je výborná webová aplikace, která slouží k uchování naměřených dat a vizualizuje je. Aplikaci vytvořil Michal Ševčík.
Možná taky znáte konkurenční projekt https://thingspeak.com/


Proč jsem použil SHT75???
Jak jsem zmínil výše, protože to byl vzorek od http://www.soselectronic.com/.
Chápu, že je velmi drahý, ale jenom proto, protože SHT75 je kalibrovaný.
Levnější řešení je použití SHT21 nebo SHT25 - knihovna zde.
Prosím, o DHT11 či DHT22 a podobných nebudeme nijak diskutovat :-) .

A nakonec "schéma" zapojení a program pro NodeMCU. DOWNLOAD

Zatím nikdo nekomentoval. Buďte první kdo vloží svůj komentář.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře musíte být přihlášený.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.