Leptáme DPS pomocí Peroxidu vodíku, kyseliny citrónové a soli
- November 06 2016
- Návody a rady / Tutorials
- 9777x Přečteno
Můj chlorid železitý už došel na svou hranici maximálního nasycení a tak přestal leptat. Protože byl víkend, elektroobchody měly zavřeno a já je tedy neměl jak vyleptat. Hledal jsem na internetu, jak jinak vyleptat plošné spoje.
Kromě velmi povedeného videa zde, jsem našel i článek na mcu.cz. Ten článek jsem viděl před několika lety a teď, v této nouzové situaci, jsem si na něj vzpomněl.
Na videu je vidět mnoho možností, jak leptat plošné spoje. Některé kapaliny jsou však nestabilní nebo vylučují nebezpečné plyny - typicky chlór (kyselina chlorovodíková a peroxid vodíku).
Jak jsem už napsal, vzpomněl jsem si na leptací kapalinu složenou z peroxidu vodíku, kyseliny citrónové (popřípadě klasického octu) a obyčejné kuchyňské soli.
Takže, vzorec vidíte níže:
Cu+ H3Cit +H2O2→ H[CuCit] +2H2O
Cit = [(CH2)2C(OH)(COO)3]
Příprava (Nejlepší poměr):
30g kyseliny citrónové
5g kuchyňské soli
70ml 30% peroxidu vodíku
30ml vody (může a nemusí být destilovaná)
20g kyseliny citrónové
cca 3g soli
Já z nutnosti koupil pouze 3% peroxid vodíku z lékárny - asi 50 Kč. Samozřejmě můžete koupit i v drogerii 30% a téměř kilové balení za podobnou cenu. Leptání bude rychlejší a levnější. Vždy dodržujte bezpečnost práce!.
Při pokojové teplotě - kolem 25 °C trvá leptání 20 - 30 minut. Při zahřátí kapaliny (max 45 °C) je vyleptáno do 5 minut.
V některých spojích můžete vidět malé vyleptané body, to je způsobeno nedokonalým krytím mého neoriginálního toneru. S originálním tonerem jsem tento problém nikdy neměl.
Roztok můžete, podle autora, uchovávat až 6 týdnů. Já si zatím dělám na každé leptání nový roztok.
Osvícená DPS:
Leptáme:
Vyleptaná DPS:
návod: http://mcu.cz/comment-n2985.html
Co udělá leptací lázeň s už naneseným fotorezistem nebo vlastním nalaminovaným fotorezistem se dočtete v dalším článku. Stejně i to, co udělá 3% a 30% peroxid vodíku
https://chiptron.cz/articles.php?article_id=98