Sdílejte násRSS feeds

Články: ESP32, ESP8266, NodeMCU , Wemos, RTLDuino...

Víte, jak se daří vaší kytce? Zjistěte to s ESP8266, přehledně v grafech a s ultra nízkou spotřebou
Jednou z částí mého připravovaného projektu zalévacího systému je i měření teploty a vlhkosti vzduchu a také měření teploty v půdě a půdní vlhkosti. Tento článek je o tom, jakým způsobem sbírám data, jak dosáhnout co nejnižší spotřeby a jak data přehledně interpretovat.

Jak snížit energetickou náročnost ESP32-CAM a proč je návrh desky vlastně špatně
ESP32-CAM je velmi populární vývojový kit obsahující Wi-Fi a Bluetooth modul ESP32, kameru OV2640, slot na microSD kartu a programátor v podobě USB-UART převodníku. To všechno se vleze na desku 27x40mm. Chtěl jsem desku umístit na místo, kde není zásuvka a tedy jí bateriově napájet - k mému překvapení odebírala v režimu nejhlubšího spánku přes 5 mA. Rozhodl jsem se, že tento odběr snížím alespoň na desetinu.

Low power verze populární ESP32 vývojové desky ESP32 MiniKit
Desek pro ESP32 je bezpočet, liší se víceméně drobnostmi - nabíjecí obvod baterií, USB-C místo běžnějšího microUSB, ... ale není tu žádná rozšířená vývojová deska, která by bylo opravdu nízkoodběrová, tzv. "low power". Až do teď...

Další meteostanice - aktuální počasí, předpověď a ePaper
Meteostanice je jeden z pokročilejších projektů, ke kterým se bastlíři uchylují. Bývá to také jeden z projektů, kteří bastlíři dlouhodobě používají kvůli jeho užitečnosti v běžném životě. A tomhle článku právě najdete zajímavou kombinaci desky s Wi-Fi čipem ESP8266, zobrazovací jednotkou ePaper a API počasí, které poskytuje služba openweathermap.org.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Lambda výrazy
Cílem tohoto návodu je ukázat, jak lze používat lambda výrazy a jaká je jejich výhoda oproti obvyklým funkcím. Lambda výrazy jsou běžnou praxí ve spoustě programovacích jazyků. Jejich výhodou je jejich definice přímo na místě, kde je chceme použít. Není tedy nutné definovat funkci někde mimo náš výkonný kód pomocí def.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Práce se seznamy
Cílem tohoto návodu je vysvětlit, jak používat seznamy (anglicky list) v MicroPythonu. Seznamy jsou v Pythonu velice důležité datové struktury, které byly přeneseny i do MicroPythonu. Cílem není projít všechny dostupné funkce tohoto datového typu, ale pouze ukázat jeho hlavní výhody a možnosti.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Spouštění skriptů s uPyCraft
Cílem tohoto návodu je vysvětlit, jak spouštět MicroPython skripty v prostředí uPyCraft. Skripty nám umožní nevykonávat kód příkaz po příkazu, ale spustit dávku příkazů.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Začínáme s prostředím uPyCraft
Vývojové prostředí uPyCraft se vám může hodit pro vývoj skriptů pro vývojovou desku s ESP32. Vývojové prostředí je počítačový program, který obsahuje několik nástrojů, které usnadňují programování vašeho zařízení. Prostředí uPyCraft je velice jednoduché a vhodné pro někoho, kdo s programováním začíná.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: HTTP POST požadavek
Cílem tohoto návodu je ukázat, jak lze v MicroPythonu zpracovávat HTTP požadavky a data z nich předané metodou POST. Opět k tomu využijeme knihovnu urequests. Je nutné upozornit na to, že v době psaní článku byl modul urequests součástí základního balíku MicroPythonu. To se může v budoucích verzích změnit a bude nutné ho doinstalovat ručně. Program byl testován jak na ESP32, tak ESP8266.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Použití SHA-256
Cílem tohoto návodu je ukázat, jak lze do MicroPythonu nainstalovat knihovnu na práci s algoritmem SHA-256. Použijeme modul hashlib.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Automatické připojení k WiFi
Cílem tohoto návodu je vysvětlit, jak je možné nastavit automatické připojení k WiFi bez nutnosti zadávat stále dokola všechny příkazy. Odpovědi jednotlivých příkazů se mohou mírně lišit v závislosti na použitém čipu. Kód je ale funkční jak na ESP32 tak ESP8266.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: HTTP GET požadavek
Cílem tohoto návodu je vysvětlit jak vykonat http požadavek pomocí MicroPythonu použitím knihovny urequests. Program byl testován jak na ESP32, tak ESP8266. Všechny zdrojové kódy je možné stáhnout zde. Je nutné upozornit na to, že v době psaní článku byl modul urequests součástí základního balíku MicroPythonu. To se může v budoucích verzích změnit a bude nutné ho doinstalovat ručně.

ESP32 a Beetle BLE: Chytrá zásuvka
To, co vidíte, je chytrá zásuvka ovládaná pomocí ESP32 a Beetle BLE. Pro klasické Arduino není bohužel příliš mnoho knihoven na ovládání WiFi a Bluetooth. Zkusíme to ale nějak vytvořit.

Meteo v3 - Univerzální deska s ESP12E/ESP07/ESP08
Původně zamýšlená deska Meteostanice MeteoV2 WiFi, která byla původně vymyšlena jako náhrada za nepřesný okenní teploměr za dvacet korun se díky připomínkám uživatelů upravil do univerzální podoby. Díky poslední verzi desky Meteo v3 můžete jednoduše připojit I2C displej, I2C čidla, 1-wire čidla teploty nebo ovládat další zařízení pomocí vstupně/výstupních vývodů ke kterým připojíte například relé.

RFID otevírání dveří s NodeMCU a webovým prostředím
Zdar bastlíři, dnes by som rád predstavil systém, ktorý som vyvíjal pred niekoľkými mesiacmi. Vyhotovil som RFID systém na otváranie dverí s elektomagnetickým jazýčekom na základe overenia užívateľa po priložení karty s takmer okamžitou odpoveďou. Systém je postavený na komponentoch pre Arduino, teda čítačka kariet a kľúčeniek na 13.56MHz RC522, kompatibilné karty a kľúčenky, relé.

ESP32 / ESP8266 MicroPython návod: Spouštění skriptů z počítače
Cílem tohoto příspěvku je vysvětlit, jak spustit MicroPython skript z počítače nástrojem ampy. Návod je platný jak pro ESP32, tak pro ESP8266.

ESP32 MicroPython návod: Zakódování JSONu
Cíl tohoto návodu na MicroPython je vysvětlit, jak zakódovat JSON zprávu použitím MicroPython a knihovny ujson na ESP32. Můžete si vyzkoušet, jak umožnit podporu MicroPythonu v tomto předchozím příspěvku. Pokud potřebujete průvodce na práci se strukturou JSON, koukněte na tento předchozí příspěvek.

ESP32 MicroPython návod: Připojení na WiFi síť
Cíl tohoto MicroPython návodu je vysvětlit, jak se připojit na WiFi použitím MicroPythonu na ESP32. Postup, který je zde znázorněn, je postaven na návodu pro ESP8266. Můžete se zde také inspirovat.

FireBeetle ESP32 návody: Sestavení malého elektrického větráku
Připravte se na léto s vlastním větráčkem. Koupil jsem malý větrák z internetu. Je dobrý, jen není řiditelný.

ESP32 MicroPython návod: Zpracování JSONu
Cílem tohoto návodu pro MicroPython je vysvětlit, jak syntakticky analyzovat (převádět) JSON řetězce s MicroPythonem, který běží na ESP32.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
5,718,319 návštěv