Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Články: ESP32, ESP8266, NodeMCU , Wemos, RTLDuino...

Můžeme nahradit ESP12F (ESP8266) výkonnějším modulem ESP32-C3F (ESP32-C3) ve stávajícím zařízení?
Plánujete vylepšit zařízení novějším Wi-Fi modulem s ESP32-C3 namísto staršího a slabšího modulu s ESP8266? Ač je ESP32-C3F (s ESP32-C3) rozměrově kompatibilní s ESP12F (s ESP8266), záměna není tak jednoduchá - prostá výměna modulů.

Venkovní meteostanice s čidlem a solárním panelem za pár stovek
Čím dál častěji se mě ptáte, jak si postavit vlastní meteostanici, která by měřila (nejčasteji) teplotu a vlhkost přímo na vámi vybraném místě. Laskarduino.cz mě oslovil, zda bych chtěl použít jejich desku Meteo Mini - no a motivace byla na světě :-) Postavil jsem tedy jednu ukázkovou, kde díky vybraným komponentům a 3D tisku jsem se dostal s cenou okolo 600 Kč ale hlavně velmi nízkou spotřebou.

Meteo V4.1 - ještě univerzálnější než předchozí verze
Na počátku byla deska s ESP8266 s názvem Meteo V2, poté jsem jí vylepšil a pojmenoval Meteo V3.1. Teď po dalších měsících se můžete podívat na MeteoV4.1, která je připravena téměř na každý projekt, kde potřebujete Wi-Fi.

ESP32-C3: vývojový kit a vývojový nástroj ESP-IDF. Jak začít?
Přišel mi engineering sample vývojového kitu ESP32-C3-DevKitM-1. Samozřejmě jsem to hned zapojil do USB a zkusil naprogramovat. Pokud máte či budete mít také ESP32-C3 doma, tady najdete jak popis vývojové desky, tak i postup při instalaci vývojového nástroje ESP-IDF (Windows 10).

Levné zabezpečení s ESP32-CAM a jak vyzrát na vysokou spotřebu ve spánku
Využil jsem vývojovou desku ESP32-CAM jako zabezpečovací zařízení a zároveň jsem omezil spotřebu celého zařízení na několik málo desítek mikroampér v režimu spánku.

Víte, jak se daří vaší kytce? Zjistěte to s ESP8266, přehledně v grafech a s ultra nízkou spotřebou
Jednou z částí mého připravovaného projektu zalévacího systému je i měření teploty a vlhkosti vzduchu a také měření teploty v půdě a půdní vlhkosti. Tento článek je o tom, jakým způsobem sbírám data, jak dosáhnout co nejnižší spotřeby a jak data přehledně interpretovat.

Jak snížit energetickou náročnost ESP32-CAM a proč je návrh desky vlastně špatně
ESP32-CAM je velmi populární vývojový kit obsahující Wi-Fi a Bluetooth modul ESP32, kameru OV2640, slot na microSD kartu a programátor v podobě USB-UART převodníku. To všechno se vleze na desku 27x40mm. Chtěl jsem desku umístit na místo, kde není zásuvka a tedy jí bateriově napájet - k mému překvapení odebírala v režimu nejhlubšího spánku přes 5 mA. Rozhodl jsem se, že tento odběr snížím alespoň na desetinu.

Low power verze populární ESP32 vývojové desky ESP32 MiniKit
Desek pro ESP32 je bezpočet, liší se víceméně drobnostmi - nabíjecí obvod baterií, USB-C místo běžnějšího microUSB, ... ale není tu žádná rozšířená vývojová deska, která by bylo opravdu nízkoodběrová, tzv. "low power". Až do teď...

Další meteostanice - aktuální počasí, předpověď a ePaper
Meteostanice je jeden z pokročilejších projektů, ke kterým se bastlíři uchylují. Bývá to také jeden z projektů, kteří bastlíři dlouhodobě používají kvůli jeho užitečnosti v běžném životě. A tomhle článku právě najdete zajímavou kombinaci desky s Wi-Fi čipem ESP8266, zobrazovací jednotkou ePaper a API počasí, které poskytuje služba openweathermap.org.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Lambda výrazy
Cílem tohoto návodu je ukázat, jak lze používat lambda výrazy a jaká je jejich výhoda oproti obvyklým funkcím. Lambda výrazy jsou běžnou praxí ve spoustě programovacích jazyků. Jejich výhodou je jejich definice přímo na místě, kde je chceme použít. Není tedy nutné definovat funkci někde mimo náš výkonný kód pomocí def.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Práce se seznamy
Cílem tohoto návodu je vysvětlit, jak používat seznamy (anglicky list) v MicroPythonu. Seznamy jsou v Pythonu velice důležité datové struktury, které byly přeneseny i do MicroPythonu. Cílem není projít všechny dostupné funkce tohoto datového typu, ale pouze ukázat jeho hlavní výhody a možnosti.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Spouštění skriptů s uPyCraft
Cílem tohoto návodu je vysvětlit, jak spouštět MicroPython skripty v prostředí uPyCraft. Skripty nám umožní nevykonávat kód příkaz po příkazu, ale spustit dávku příkazů.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Začínáme s prostředím uPyCraft
Vývojové prostředí uPyCraft se vám může hodit pro vývoj skriptů pro vývojovou desku s ESP32. Vývojové prostředí je počítačový program, který obsahuje několik nástrojů, které usnadňují programování vašeho zařízení. Prostředí uPyCraft je velice jednoduché a vhodné pro někoho, kdo s programováním začíná.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: HTTP POST požadavek
Cílem tohoto návodu je ukázat, jak lze v MicroPythonu zpracovávat HTTP požadavky a data z nich předané metodou POST. Opět k tomu využijeme knihovnu urequests. Je nutné upozornit na to, že v době psaní článku byl modul urequests součástí základního balíku MicroPythonu. To se může v budoucích verzích změnit a bude nutné ho doinstalovat ručně. Program byl testován jak na ESP32, tak ESP8266.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Použití SHA-256
Cílem tohoto návodu je ukázat, jak lze do MicroPythonu nainstalovat knihovnu na práci s algoritmem SHA-256. Použijeme modul hashlib.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Automatické připojení k WiFi
Cílem tohoto návodu je vysvětlit, jak je možné nastavit automatické připojení k WiFi bez nutnosti zadávat stále dokola všechny příkazy. Odpovědi jednotlivých příkazů se mohou mírně lišit v závislosti na použitém čipu. Kód je ale funkční jak na ESP32 tak ESP8266.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: HTTP GET požadavek
Cílem tohoto návodu je vysvětlit jak vykonat http požadavek pomocí MicroPythonu použitím knihovny urequests. Program byl testován jak na ESP32, tak ESP8266. Všechny zdrojové kódy je možné stáhnout zde. Je nutné upozornit na to, že v době psaní článku byl modul urequests součástí základního balíku MicroPythonu. To se může v budoucích verzích změnit a bude nutné ho doinstalovat ručně.

ESP32 a Beetle BLE: Chytrá zásuvka
To, co vidíte, je chytrá zásuvka ovládaná pomocí ESP32 a Beetle BLE. Pro klasické Arduino není bohužel příliš mnoho knihoven na ovládání WiFi a Bluetooth. Zkusíme to ale nějak vytvořit.

Meteo v3 - Univerzální deska s ESP12E/ESP07/ESP08
Původně zamýšlená deska Meteostanice MeteoV2 WiFi, která byla původně vymyšlena jako náhrada za nepřesný okenní teploměr za dvacet korun se díky připomínkám uživatelů upravil do univerzální podoby. Díky poslední verzi desky Meteo v3 můžete jednoduše připojit I2C displej, I2C čidla, 1-wire čidla teploty nebo ovládat další zařízení pomocí vstupně/výstupních vývodů ke kterým připojíte například relé.

RFID otevírání dveří s NodeMCU a webovým prostředím
Zdar bastlíři, dnes by som rád predstavil systém, ktorý som vyvíjal pred niekoľkými mesiacmi. Vyhotovil som RFID systém na otváranie dverí s elektomagnetickým jazýčekom na základe overenia užívateľa po priložení karty s takmer okamžitou odpoveďou. Systém je postavený na komponentoch pre Arduino, teda čítačka kariet a kľúčeniek na 13.56MHz RC522, kompatibilné karty a kľúčenky, relé.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
7,117,314 návštěv