Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Články: ESP32, ESP8266, NodeMCU , Wemos, RTLDuino...

Vymazlená 3D tištěná venkovní meteostanice s přesným meřením teploty, vlhkosti a pevných částic.
Kompletní venkovní meteostanice svépomocí. Měření teploty je základ, ale to můžete měřit čímkoliv. Tato meteostanice nabízí i možnost měření pevných částic. A nejen to, vytištěná krabička na 3D tiskárně je připravena pro osazení čidly SEN5x a řídící deskou Airboard.

ESP32 s displejem, Telegram Botem a upozorněním z ČHMÚ
Viděl jsem desku ESP32 s velkým 3.5" displejem a dostal jsem nápad. Vytvořit hodiny. Nicmoc říkáte si. Ony to ale nejsou ledajaké hodiny. Kromě funkce hodin zobrazují teplotu a vlhkost, výstrahy z ČHMÚ ale také zprávy z telegramu! Prostě napíšu speciálnímu účtu na telegram a on zobrazí jakoukoliv zprávu na tomto displeji.

Jak doma nebo v kanceláři jednoduše měřit teplotu. Přesný online teploměr s appkou, upozorněním a historií měření.
Jak doma měřit teplotu. Asi častá otázka lidí v České republice. V tomto velmi detailním návodu vám vysvětlím, z čeho takový teploměr složit, co je potřeba a zveřejním zde i kód, který potřebujete. Výsledkem bude bateriově napájený teploměr a vlhkoměr s přenosem dat na web. Aktuální teplotu můžete mít v aplikaci v telefonu, možnost upozornění a dlouhodobá historie měření. Data se přenáší přes Wi-Fi.

Jak jsem si postavil neviditelný monitor vzduchu se 6 paramtery (téměř) ze šuplíkových zásob a jak bych to udělal lépe a hezčí.
Postavil jsem další monitor vzduchu, měří 6 parametrů, není vidět, dělá dvojnásobnou radost a složil jsem to z téměř šuplíkových zásob. Kdybych to ale chtěl ještě hezčí (i když to není vidět), udělal bych to takhle...

Meteostanice s ESP8266, solárním panelem a připojením několika I2C čidel
Další meteostanice na mém balkónu. Ze začátku jsem používal mou vlastní desku s ESP8266 - MeteoV4.1, na předposlední verzi jsem použil MeteoMini od Laskakit. Tato meteostanice v kombinaci s 3D tiskem se opravdu osvědčila - solární panel nabíjel, čidlo jsem pohodlně připojil přes konektor. Co mi ale vadilo bylo, že deska je v univerzální krabičce, solární panel je zvlášt.

Vlastní řídící deska s ESP32 pro měření částic IKEA VINDRIKTNING
Ikea nedávno začala prodávat svou krabičku s názvem IKEA VINDRIKTNING, což je zařízení sloužící pro měření kvality vzduchu, přesněji, prachové částice o velikosti PM2.5 (2.5um).

Domácí monitor vzduchu se dvěma čidly CO2, čidlem teploty a vlhkosti, ePaper a odesíláním dat do IoTGuruCloud - to vše s ESP32.
Vytvořil jsem si domů monitor vzduchu, který měří koncentraci CO2 pomocí čidel SCD41 a CozIR-LP a teplotu a vlhkost s SHT40. Data jsou odesílána do The IoTGuruCloud a celé to běží na ESP32.

Můžeme nahradit ESP12F (ESP8266) výkonnějším modulem ESP32-C3F (ESP32-C3) ve stávajícím zařízení?
Plánujete vylepšit zařízení novějším Wi-Fi modulem s ESP32-C3 namísto staršího a slabšího modulu s ESP8266? Ač je ESP32-C3F (s ESP32-C3) rozměrově kompatibilní s ESP12F (s ESP8266), záměna není tak jednoduchá - prostá výměna modulů.

Venkovní meteostanice s čidlem a solárním panelem za pár stovek
Čím dál častěji se mě ptáte, jak si postavit vlastní meteostanici, která by měřila (nejčasteji) teplotu a vlhkost přímo na vámi vybraném místě. Laskarduino.cz mě oslovil, zda bych chtěl použít jejich desku Meteo Mini - no a motivace byla na světě :-) Postavil jsem tedy jednu ukázkovou, kde díky vybraným komponentům a 3D tisku jsem se dostal s cenou okolo 600 Kč ale hlavně velmi nízkou spotřebou.

Meteo V4.1 - ještě univerzálnější než předchozí verze
Na počátku byla deska s ESP8266 s názvem Meteo V2, poté jsem jí vylepšil a pojmenoval Meteo V3.1. Teď po dalších měsících se můžete podívat na MeteoV4.1, která je připravena téměř na každý projekt, kde potřebujete Wi-Fi.

ESP32-C3: vývojový kit a vývojový nástroj ESP-IDF. Jak začít?
Přišel mi engineering sample vývojového kitu ESP32-C3-DevKitM-1. Samozřejmě jsem to hned zapojil do USB a zkusil naprogramovat. Pokud máte či budete mít také ESP32-C3 doma, tady najdete jak popis vývojové desky, tak i postup při instalaci vývojového nástroje ESP-IDF (Windows 10).

Levné zabezpečení s ESP32-CAM a jak vyzrát na vysokou spotřebu ve spánku
Využil jsem vývojovou desku ESP32-CAM jako zabezpečovací zařízení a zároveň jsem omezil spotřebu celého zařízení na několik málo desítek mikroampér v režimu spánku.

Víte, jak se daří vaší kytce? Zjistěte to s ESP8266, přehledně v grafech a s ultra nízkou spotřebou
Jednou z částí mého připravovaného projektu zalévacího systému je i měření teploty a vlhkosti vzduchu a také měření teploty v půdě a půdní vlhkosti. Tento článek je o tom, jakým způsobem sbírám data, jak dosáhnout co nejnižší spotřeby a jak data přehledně interpretovat.

Jak snížit energetickou náročnost ESP32-CAM a proč je návrh desky vlastně špatně
ESP32-CAM je velmi populární vývojový kit obsahující Wi-Fi a Bluetooth modul ESP32, kameru OV2640, slot na microSD kartu a programátor v podobě USB-UART převodníku. To všechno se vleze na desku 27x40mm. Chtěl jsem desku umístit na místo, kde není zásuvka a tedy jí bateriově napájet - k mému překvapení odebírala v režimu nejhlubšího spánku přes 5 mA. Rozhodl jsem se, že tento odběr snížím alespoň na desetinu.

Low power verze populární ESP32 vývojové desky ESP32 MiniKit
Desek pro ESP32 je bezpočet, liší se víceméně drobnostmi - nabíjecí obvod baterií, USB-C místo běžnějšího microUSB, ... ale není tu žádná rozšířená vývojová deska, která by bylo opravdu nízkoodběrová, tzv. "low power". Až do teď...

Další meteostanice - aktuální počasí, předpověď a ePaper
Meteostanice je jeden z pokročilejších projektů, ke kterým se bastlíři uchylují. Bývá to také jeden z projektů, kteří bastlíři dlouhodobě používají kvůli jeho užitečnosti v běžném životě. A tomhle článku právě najdete zajímavou kombinaci desky s Wi-Fi čipem ESP8266, zobrazovací jednotkou ePaper a API počasí, které poskytuje služba openweathermap.org.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Lambda výrazy
Cílem tohoto návodu je ukázat, jak lze používat lambda výrazy a jaká je jejich výhoda oproti obvyklým funkcím. Lambda výrazy jsou běžnou praxí ve spoustě programovacích jazyků. Jejich výhodou je jejich definice přímo na místě, kde je chceme použít. Není tedy nutné definovat funkci někde mimo náš výkonný kód pomocí def.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Práce se seznamy
Cílem tohoto návodu je vysvětlit, jak používat seznamy (anglicky list) v MicroPythonu. Seznamy jsou v Pythonu velice důležité datové struktury, které byly přeneseny i do MicroPythonu. Cílem není projít všechny dostupné funkce tohoto datového typu, ale pouze ukázat jeho hlavní výhody a možnosti.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Spouštění skriptů s uPyCraft
Cílem tohoto návodu je vysvětlit, jak spouštět MicroPython skripty v prostředí uPyCraft. Skripty nám umožní nevykonávat kód příkaz po příkazu, ale spustit dávku příkazů.

ESP32 / ESP8266 MicroPython: Začínáme s prostředím uPyCraft
Vývojové prostředí uPyCraft se vám může hodit pro vývoj skriptů pro vývojovou desku s ESP32. Vývojové prostředí je počítačový program, který obsahuje několik nástrojů, které usnadňují programování vašeho zařízení. Prostředí uPyCraft je velice jednoduché a vhodné pro někoho, kdo s programováním začíná.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,460,396 návštěv