Raspberry Pi dneska vydalo oficiální informaci o novém Compute Modulu s číslovkou čtyři. A pokud Compute Modul používáte, máte se na co těšit.
Zanedlouho bude dostupných 32 variant CM4/CM4-Lite, které se liší velikostí RAM a eMMC paměti.
Hned na první pohled je vidět, že tvůrci Raspberry Pi Compute Module ustoupili od původního tvaru - DDR2-SODIMM a propojení se základní deskou je zajištěno pomocí 2x100 board-to-board pinovými konektory.
Jak už je zvykem, Compute modul je nabízen ve dvou základních variantách - CM4 a CM4 Lite.
Rozdíl mezi nimi je v tom, zda nabízí Wi-Fi a Bluetooth - pak se jedná o modul CM4 popřípadě nenabízí a pak je to verze CM4 Lite.
Obě tyto verze je možné ještě zakoupit s různými velikostmi RAM a eMMC paměti.
RAM - 1/2/4 a 8 GB.
eMMC - 0/8/16 a 32 GB.
Procesor je stejný jako na Raspberry Pi 4B - čtyřjádrový Broadcom BCM2711 s frekvencí až 1.5 GHz.
Mezi další specifika Compute modulu 4 patří
OpenGL ES, 3.0 grafika
Podpora H.265 4Kp60
Podpora H.264 1080p60
Dual HDMI
PCIe
Ethernet 1000BaseT
USB
Pokud nemáte vlastní desku, kam byste CM4 popřípadě CM4 Lite zapojili, zakoupit můžete tzv. IO Board, který obsahuje konektory na výše zmíněné periferie - najdete tam tak RJ45 s podporou PoE, 2x HDMI 2.0, 2x MIPI DSI a 2x MIPI CSI konektor, slot na microSD kartu a v neposlední řadě napájecí část celé desky.
Zakoupit je můžete u oficiálního českého distributora rpishop.cz
Cena CM4 začíná na 839 Kč (1 GB RAM a 0 GB eMMC) a končí na 2519 (8 GB RAM a 32 GB eMMC).
Cena CM4 Lite začíná na 699 Kč (bez Wi-Fi a BT, 1 GB RAM, 0 GB eMMC) a končí na 2379 Kč (bez Wi-Fi a BT, 8 GB RAM a 32 GB eMMC).
Vydaný teprve několi hodin a už na webu najdete reálné zkušenosti vývojářů. Jedním z nich je i Jeff Geerling, který Compute Module 4 otestoval v reálných situacích. V článku také detailně popisuje možnosti nového CM4.
Jeff změřil rychlost NVMe pamětí - hdparm, dd, 4K čtení i 4K zápis. Kromě rychlosti pamětí se Jeff zaměřil i na rychlost ethernet a Wi-Fi konektivity. A drátový "internet" je opravdu gigabitový.
Překvapením může být i reálné měření antény, kdy z výsledků jasně vidíte, že vestavěná anténa není vůbec špatná oproti anténě externí.
Naprosto jasným vítězem je CM4 i v testech videa, kde jasně deklasuje předchozí verzi Computer module.
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.