Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Aktualizace: Zdražení desek plošných spojů. O kolik to bude?Tisk

Desky plošných spojů jsou nedílnou součástí elektroniky. Někteří výrobci plošných spojů chystají zdražení DPS, jiné už změnu ceny promítli do konečných cen. Proč se ale tak děje?


Zdroj: https://www.kurzy.cz/komodity/med-graf-vyvoje-ceny/1kg-usd-3-roky

Aktualizace


Zeptal jsem se výrobců v České republice i v Číně. Jeden nejmenovaný výrobce v ČR mi prozradil, že zdražení DPS se pohybuje mezi 3 až 5% oproti minulému roku. Záleží na náročnosti desky a spotřebovaném materiálu.
Výrobce v Číně, který nechtěl být jmenován, ale v česku je velmi známý a využívaný, mi oznámil, že se zdražení pohybuje okolo 10%


Výrobci desek plošných spojů (také Výrobci DPS či PCB) jedou na plné obrátky a i během koronaviru se nezastaví. I přesto ale chystají zdražení popřípadě už zdražili.
Důvodů je hned několik a nejsou to důvody dočasné.

- Samozřejmě je jedním z důvodů i pandemie covid-19. Všemožné úpravy procesů (zdržení) se nutně musí promítnout do koncové ceny pro zákazníka.
- Dalším z důvodů je raketový vzestup ceny mědi na burze, ta atakuje maxima za poslední 9 let.
- Výrobci se potýkají i se zvýšením komodit jako je pryskyřice určená pro výrobu plošných spojů. I ta významně roste kvůli požárům několika závodů v Asii. Se snížením dostupného množství přichází i zvýšení ceny.
- I cena zlata, které je potřebné pro finální úpravu desky - ENIG, se drží na svém vrcholu. V posledních měsících dosahuje maxima za posledních 8 let.
- Dalším argumentem pro zdražení je i rozvoj elektromobility: "... ceny mědi, elektrolytických rozpouštědel, solí kobaltu a dalších surovin pro lithiové baterie významně vzrostly, z čehož prudký růst trhu s rozpouštědly uvádí zvýšení ceny o více než 50%." Zdroj.

[12.10.2021] K aktuální situaci s materiálem pro plošné spoje se vyjádřil i Michal Kudrnáč, obchodní ředitel firmy CubeCZ, která se zabývá návrhem, výrobou i osazením vysoce kvalitních a náročných desek pošných spojů

Za CUBE CZ můžeme potvrdit, že situace týkající se dostupnosti základního materiálu pro výrobu desek plošných spojů se postupně zhoršuje.

Základních vlivů je několik a to na globální úrovni:
• nedostatek surovin – a to jak na straně epoxidových pryskyřic tzn. resinů, tak od dodavatelů skleněných tkanin
• logistická krize – nedostatek kontejnerů pro mezikontinentální přepravy materiálu
• stoupající ceny mědi

naproti tomu

• pokračující trend vysoké poptávky materiálu pro výrobu desek plošných spojů – důsledek restartu po covidové recesi, nové aplikace elektroniky a v neposlední řadě panika na trhu.

Dodací doby se prodlužují (aktuálně přes 20 týdnů) s tím, že každé čtvrtletí skokově stoupají ceny.

Na výrobce desek plošných spojů současně doléhají zvyšující se náklady vstupující do výroby
• razantní nárůst energií
• růst cen spotřebního materiálu
• průběžný růst aditiv do chemických procesů

Z výše uvedeného je jasné, že výše uvedená situace má dopady na vývoj cen desek plošných spojů.


Cena surovin (vstupních komodit) se tak zvýšila až o neuvěřitelných 35% - https://www.pcbconnectgroup.com

Pokud si říkáte, že se to bastlířů netýká, protože nakupují levné plošné spoje v Číně, tak vás asi velmi zklamu.
Zvyšení ceny DPS se netýká jen českých nebo evropských výrobců - i čínští výrobci už ohlásili zdražení.
Například výrobce NextPCB.Osobně předpokládám, že zvýšení ceny se nutně nemusí projevit zvýšením ceny za pět či deset desek, ale zdražení se projeví například v dopravě. Na první pohled tedy nebude vidět zdražení, v konečné ceně však ano.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,348,522 návštěv