Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Novinky od LILYGO, T-Display ePaper a pět důvodů, proč byste jej neměli kupovatTisk

LilyGo vydalo nový vývojový kit s ePaper displejem a ESP32. ePaper displeje jsou známé výborným pozorovacím úhlem a velmi nízkou vlastní spotřebou. V této novince se dozvíte něco o této desce a rovnou pěti důvodech, proč byste jej neměli objednávat.
Aktualizace:
Upravená vlastní spotřeba. Takže, vyplatí se jej už koupit?
S ePaper displeji si hraju už nějaký ten měsíc a navrhl jsem několik vlastních zařízení. ePaper je předurčen pro aplikace s nízkou spotřebou a tak mnou navržené zařízení jsou také velmi úsporná.
4.2" ePaper + ESP32 + nabíječka Li-ion + měření akumulátoru - s tím vším jsem se v deep-sleep módu dostal pod 10uA.

Ale zpět k LilyGo T-Display ePaper.
Základem je ESP32 čip, ne modul, ale přímo čip na hlavní desce. Dále najdeme 4MB RAM, nabíjecí obvod TP4054, 3 tlačítka (user, boot a reset), 3535 RGB LED, 1.25 header pro akumulátor a USB-C konektor ( o tom níže).
Spotřeba celé desky by měla být 72 uA. Přepsání celého displeje pak trvá celé dvě sekundy. Jeho rozlišení je 128x80px.

Aktualizace:
Spotřeba celé desky je 11.5 uA. Spotřeba ještě nebyla aktualizována.

A teď k tomu, proč byste si jej neměli kupovat:
- spotřeba 72uA je velmi vysoká. Vlastní spotřeba ESP32 je 5uA, stabilizáror další uA, nějaké uA vezme i ePaper a pak smětí okolo (pull-up rezistory). Že je spotřeba 72 uA značí, že se ePaper neodpojuje od napájení, takže i když se nepřepisuje, nějaké uA bere. A/nebo výběr stabilizátoru nebyl moc pečlivý. Viz tweet výše.
- na githubu ještě není schéma
- popisky pod ePaperem nejsou moc vidět
- funkce USB-C konektoru. K programování potřebujete LILYGO T-U2T. Což je převodník USB na UART (čip CH340K). Výhoda by měla být ta, že na každé desce nemusíte mít USB-UART převodník, ale stačí vám tento "dongle". Pokud na LilyGo T-Displej tedy není USB-UART převodník, co tam tak žere?
- programovací UART není vyveden

a bonus
s převodníkem je to zbytečně drahý...
Aktualizace:
Pokud je spotřeba 11.5uA místo udávaných 72uA, tak že to za zvážení rozhodně stojí!


Ale jedna (nejistá) výhoda tu je... v případě, že bude ePaper displej připojen k desce přes konektor, jednoduše jej můžete nahradit třeba za větší. Kvůli chybějícímu schématu tuhle výhodu ale nemůžu potvrdit.

LilyGo T-Display ePaper - https://www.aliexpress.com/item/1005002536380666.html (11.46 USD + pošta 3.58 USD)
USB-C to UART převodník - https://www.aliexpress.com/item/1005002448932775.html (4.34 USD + pošta 6.21 USD)

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,405,356 návštěv