Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítích



RSS feeds

Znáte část čidla nazvanou HEATER? Díky tomu můžete prodloužit životnost čidla teploty/vlhkosti a zároveň dostat přesnější výsledky měření. A nebo taky ne...Tisk



Všichni bastlíři měří teplotu a vlhkost - doma, venku, v kanceláři. Víte ale, že si měření vlhkosti můžete velmi zpřesnit a naopak můžete velmi negativně ovlivnit měření teploty a to jenom kvůli tomu, že nevhodně použijete část čidla zvanou heater? Co to je a jak to vlastně použít se dozvíte níže.

Ať už používáte SHT40, Si7021 nebo třeba DHT11 - všechna tato čidla mají tzv. Heater. To je část čidla, která čidlo zahřívá - můžeme si ho představit jako topné těleso, odpor.
Heater v čidle použijeme v případě velmi vysoké vlhkosti - třeba když prší, protože voda dokáže kondenzovat uvnitř čidla. Čidlo by tak měřilo velmi nepřesně než je skutečnost a navíc zkondenzovaná vlhkost přispívá k degradaci samotného čidla. Heater slouží k vysušení vzduchu uvnitř čidla.

Zapnutím, na určitý čas, heateru (česky jej můžeme nazvat jako "ohřívač") eliminujeme degradaci čidla a také můžeme dostat přesněsnější výsledky. A nebo taky ne...

Délka zapnutí a výkon (pokud čidlo disponuje možností nastavit výkon heateru) je kompromisem mezi délkou měření, přesností a celkovým odběrem energie čidla.

Navíc má čidlo takovou (nejčastěji) bílou nálepku - tu nikdy nesundáváme. Je to další ochrana čidla před přímým vnikem vody do samotného čidla.

Pokud zapnete heater na nejvyšší výkon (například) u čidla SHT4x, měřená teplota se může lišit až o 5 °C! Samozřejmě záleží na proudění okolního vzduchu a designu zařízení. Na druhou stranu, heater dokáže snížit relativní vlhkost až o 30 % Rh.

Odběr čidla se pak může vyšplhat až k téměř 95 mA (samozřejmě záleží čidlo od čidla). Takže jak jsem napsal výše, je to o kompromisu mezi délkou měření, spotřebou a přesností.

K čemu všemu se dá heater ještě použít?
Kromě vysušení čidla se může heater použít ještě k self-testu čidla. Před zapnutím heateru změříte teplotu, poté zapněte heater a opět změříte teplotu. Teplota musí být vždy vyšší - pokud není, čidlo je poškozené.
Díky heateru taky můžete zjistit rosný bod a to docela přesně (ale potřebujete k tomu ještě jedno čidlo).

Jak jsou na tom Arduino knihovny?
To je největší obtíž Arduino knihoven všeobecně - knihovnu může napsat každý a ne vždy čidlo implementuje správně nebo 100% nepokryje všechny vychytávky, které čidlo má - třeba zmíněný heater.

Držet se můžete knihoven od Adafruit a Sparkfun, jejich knihovny patří mezi nejlepší.

SI7021
Adafruit: sensor.heater(false/true);
Sparkfun: sensor.heaterOn(0/1);
SHT40
Adafruit: sensor.setHeater(); //(umožňuje nastavit výkon a čas zapnutí)

Každý katalogový list obsahuje informace o čidle samotném a pokud čidlo heater má, pak i o něm.
Tady jsem našel všeobecný článek o teplotních a vlhkostních čidlech Si70xx - doporučuji k přečtení. Kromě informací o heateru se tam dozvíte rozdíly mezi absolutní a relativní vlhkostí, co je rosný bod, jaký efekt má plošných spoj na měřené veličiny a další.
https://docs.rs-online.com/6cee/0900766b813b70bf.pdf

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,096,985 návštěv