Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Aktualizováno: Pokračování krize s nedostatkem součástek. Dotýká se i jednodeskových počítačů Raspberry Pi. K problému se vyjadřil i výrobce plošných spojů CubeCZ.TiskKrize na poli elektronických součástek pokračuje - silně zasáhla jak výrobce aut a elektroniky, tak i bastlíře. Spolu se zvyšující se cenou plošných spojů je tato krize velmi citelnou napříč všemi odvětvími - a cítí to i výrobce nejpopulárnějších jednodeskových počítačů Raspberry Pi.

Před třemi lety jsme zažili nedostatek kondenzátorů [článek]. Na začátku roku 2021 nás zastihla stejná situace - nejsou součástky [článek] a ne jen kondenzátory, ale i konektory, integrované obvody a další.

S nedostatkem součástek přišla krize i s nedostatkem základního materiálu pro plošné spoje [článek].

Ve zkratce:
Plošné spoje zdražují, protože:
- vysoká cena mědi, zlata i pryskyřice
- pandemie covid-19
- nedostatek lidí a s tím spojené vyšší mzdy
- vyhoření dvou velkých závodů pro výrobu materiálu pro plošné spoje v Číně

K aktuální situaci s materiálem pro plošné spoje se vyjádřil i Michal Kudrnáč, obchodní ředitel firmy CubeCZ, která se zabývá návrhem, výrobou i osazením vysoce kvalitních a náročných desek pošných spojů

Za CUBE CZ můžeme potvrdit, že situace týkající se dostupnosti základního materiálu pro výrobu desek plošných spojů se postupně zhoršuje.

Základních vlivů je několik a to na globální úrovni:
• nedostatek surovin – a to jak na straně epoxidových pryskyřic tzn. resinů, tak od dodavatelů skleněných tkanin
• logistická krize – nedostatek kontejnerů pro mezikontinentální přepravy materiálu
• stoupající ceny mědi

naproti tomu

• pokračující trend vysoké poptávky materiálu pro výrobu desek plošných spojů – důsledek restartu po covidové recesi, nové aplikace elektroniky a v neposlední řadě panika na trhu.

Dodací doby se prodlužují (aktuálně přes 20 týdnů) s tím, že každé čtvrtletí skokově stoupají ceny.

Na výrobce desek plošných spojů současně doléhají zvyšující se náklady vstupující do výroby
• razantní nárůst energií
• růst cen spotřebního materiálu
• průběžný růst aditiv do chemických procesů

Z výše uvedeného je jasné, že výše uvedená situace má dopady na vývoj cen desek plošných spojů.


Bohužel podobná situace je i u samotných součástek.

Součástky zdražují, protože:
- vysoká cena zlata a dalších kovů
- téměř skoková změna v zájmu spotřebitelů zejména kvůli pandemii covid-19
- předzásobení firem a tím vytvoření nedostatku součástek (u automobilového průmyslu až o 400% vyšší poptávka oproti předchozímu roku)
- spekulanti
- sucha na Tchaj-wanu a tedy nedostatek vody pro výrobu součástek v závodu TSMC

Kombinace výše zmíněných důvodů způsobila spirálu nedostupnosti a zdražování ze které se budeme těžko a dlouho dostávat.

Donedávna se nedostatek součástek nejpopulárnějšího výrobce jednodeskových počítačů Raspberry Pi nijak významně nedotkl - zejména díky předem nasmlouvanými dodávkám základních čipů.

Ale teď už i Raspberry Pi má problém s udržením stabilní dodávky součástek pro jejich desky.

K nedostatku jednodeskových počítačů, nejen na českém trhu, se vyjadřil majitel RPishop.cz, oficiální distributor jednodeskových počítačů Raspberry Pi, Michal Prenner. Za jeho vyjádření mu děkuji.

chitpron.cz: Výpadek jednodeskových počítačů je pouze dočasný nebo se celosvětový nedostatek součástek začal dotýkat Raspberry Pi 4?

Michal Prenner, RPishop.cz
Ano, opravdu je to tak, globální nedostatek komponent dostihl i minipočítače Raspberry Pi. Ty jsou v současné době celosvětově nedostupné.

Celý náš tým dělá maximum pro to, abychom letošní sezónu zvládli a zatím se to daří alespoň u některých variant. Bohužel, větší objednávky budeme schopni pokrýt až po novém roce kde by dostupnost u RPi 4B 4 GB a 8 GB měla být alespoň o trochu lepší. U nižších kapacit RAM se očekává zlepšení dostupnosti až v polovině příštího roku.

Dostupnost u nových modelů bude v příštím roce lepší i na úkor starších RPi se 40nm technologií jako je např. Raspberry Pi 3B+ a starší. Firmám proto doporučujeme zvážit přechod na novější typy s 28nm technologií. Benefitů, které plynou z novějšího modelu, je spousta a nyní k nim přibude i lepší dostupnost.

U nás se můžete spolehnout, že budeme zákazníky vždy informovat o tom, jak aktuální situace vypadá, případně vždy obratem odpovíme na email, telefon, nebo na chat. Zároveň budeme kompenzovat delší čekací lhůty a až se situace s dostupností zlepší, plánujeme to oslavit velkou slevovou akcí na celý sortiment Raspberry Pi. :-)


I další výrobci elektroniky oblíbené u bastlířů oznámili posunutí vydání nových produktů popřípadě prodloužili dodání u těch stávajících.
To se například týká i dalších výrobců jednodeskových počítačů - Orange Pi či Pine64.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,196,354 návštěv