Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítích



RSS feeds

Následek mohutného výbuchu sopky Hunga Tonga-Hunga Haʻapai zaznamenaly i čidla amatérských meteostanic v České republice.Tisk



Mohutnou tlakovou vlnu, kterou způsobil výbuch (erupce) sopky Hunga Tonga-Hunga Haʻapai v Tichomoří, zaznamenaly i čidla amatérských meteostanic v České republice.
Spousta bastlířů, nejen v České republice, si postavilo vlastní meteostanici, kterou osadili čidlem teploty, vlhkosti a třeba i tlaku. Právě tyto meteostanice zaznamenaly výkyv tlaku, který byl způsoben sopkou Hunga Tonga-Hunga Haʻapai - tedy její erupcí. Sopka je od Česka vzdálená přes16 000 km.


Zdroj: mapy.cz

Tento výbuch sopky je zajímavý hned z několika pohledů:
Byl zaznamenán z vesmíru


Zaznamenaly je i amatérské meteostanice bastlířů
Nepíšu tu o meteostanici za desítky tisíc. I "hloupé" Arduino s čidlem tlaku - například BME280 nebo BMP180 dokázalo tuto tlakovou vlnu zaznamenat. Ten výkyv tlaku dosáhl necelých 2 hPa - což je změna zhruba 18 metrů nad mořem. První vlna dorazila do Česka okolo 20:30, druhá (nejspíš ta, která letěla druhým směrem od sopky) pak okolo 2:30.

A o tuto událost se podělili i bastlíři na twitteru.









Pokud vlastní meteostanici ještě nemáte, není nic jednoduššího než si nějakou postavit. Jeden návod jsem popsal v tomto článku Venkovní meteostanice s čidlem a solárním panelem za pár stovek.
Data pak můžete posílat třeba na http://tmep.cz/, The IoT Guru Cloud nebo si vytvořit vlastní server.

Další zajímavou variantou sběru dat je celosvětová mapa https://sensor.community/cz/, kde najdete (a také můžete posílat) data o teplotě, vlhkosti, tlaku, množství prachových částic PM2.5 nebo PM10.



Jak výbuch sopky vlastně vznikne popisuje Mgr. Petr Brož, Ph.D. na svém twitteru (doporučuji sledovat).


Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,886,717 návštěv