Wemos vydal novou verzi své desky komatibilní s Wemos D1 Mini. Deska LOLIN C3 mini je založena na čipu ESP32-C3 od Espressif. Cena desky je necelých 5 USD a na desce nenajdete USB-UART převodník pro programování. Deska se programuje přímo přes USB.
ESP32-C3 patří mezi nové čipy s podporou Bluetooth a Wi-Fi a měly by nahradit starší verzi ESP8266. ESP32-C3 nabízí vyšší výkon a zároveň mnohem nižší proud během nejhlubšího spánku. Pouhých 5 uA.
Na desce toho moc nenajdete - ESP32-C3 čip ve verzi FH4, což je verze se 4 MB FLASH. Integrovanou anténu na plošném spoji, LED, dvě mikrotlačítka (reset a boot), USB-C, kterým je deska napájena i programována a stabilizátor.
Ano, stabilizátor - je důležitá součástka zvláště, pokud chcete dosáhnout co nejnižší spotřeby.
Před následující částí článku bych chtěl připomenout, že samotné ESP32-C3 má vlastní spotřebu pouhých 5 uA a bez USB-UART převodníku, který tak nezvyšuje vlastní spotřebu desky, by LOLIN C3 mohla být velmi úsporná deska. Kdyby...
Použitý stabilizátor je totiž model ME6211C33, což je stabilizátor od firmy Microchip.
Cena je opravdu skvělá. Cca 0.1 USD (což je asi 2.3 Kč). Jenže:
Maximální výstupní proud je 500mA - to je dobrý, dostačující pro běžné projekty.
Úbytek napětí na regulátoru je 100mV/100mA a 200mV/200mA - což není pořád špatný, jen je třeba si na to, při návrhu zařízení, dát pozor. Vlastní spotřeba je 40uA - a tohle je opravdu zabiják na první pohled slušného designu. Proboha proč? Proč někdo používá stabilizátor s vlastní spotřebou 40uA, když vlastní deska odebírá jenom 5uA?
Takový HT7833 má vlastní spotřebu pouhé 4 uA. Ano, je o trochu dražší (0.4 USD), ale deska by nakonec byla opravdu ultra úsporná.
No nic, co se dá dělat.
A jedna poznámka:
Pro nahrání kódu je potřeba dostat čip do DFU módu.
To provedete následující kombinací tlačítek. Zmáčkněte tlačítko 9 a držte
Zmáčkněte RESET a následně pusťe.
Teď můžete 9 uvolnit.
A jste tam. Teď můžete do desky nahrát vlastní kód.
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.