Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Osciloskop z LEDek s LM358, LM3914, NE555 a 4017.TiskNa téma "Jak si doma postavit osciloskop" jsem už sepsal několik článků. Konstrukce jsou většinou založeny na mikrokontroléru ATmega (Arduino) nebo STM32. Tenhle je ale jiný, skládá se ze 100 LEDek, které dohromady tvoří displej. A i další komponenty jsou v takovéto konstrukci velmi neobvyklé.

Mezi jiné konstrukce osciloskopu patří HScope, HS101 osciloskop s mobilním telefonem a BluePill s STM32F103 a Jednoduchý osciloskop s STM32F103 naprogramovaný v Arduino IDE

S tímto osciloskopem žádné gigahertzy ani nanosekundové náběžné hrany vážně měřit nebudete. Ale jako zajímavý kus hardwaru to jistě je a určitě to každou návštěvu zaujme.

Schéma je vlastně jednoduché.


Hlavním obvodem celé konstrukce je LM3914 - to je obvod, který vstupním signálem dokáže řídit 10 LEDek.
Vstupem osciloskopu pak může být mikrofon, nebo sonda. Často se takový obvod používá pro VU metry.
V případě mikrofonu, jako sondy, je vstupním obvodem zesilovač LM358. Až po úpravě signálu z mikrofonu jde signál do LM3914.
Dalším důležitým obvodem je časovač NE55, který generuje obdelníkový signál do 4017. To je obvod dekadického Johnsonova čítače.

Pokud vás projekt zaujal, detaily najdete na https://www.instructables.com/100-LED-Oscilloscope

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,351,184 návštěv