ESP32 můžete programovat v Céčku, Wiring (Arduino) nebo třeba MicroPython. Ale co takhle zkusit programovací jazyk RUST?
Proč? Protože má spoustu výhod z jazyka C ale zároveň řeší jeho nedostatky, jmenovitě je to vyšší bezpečnost (z pohledu paměti - nehrozí například přetečení, nepovoluje ukazatele NULL nebo neplatné ukazatale) a navíc podporuje paralelismus. A tímto skvělým jazykem můžete programovat hned několik řad ESP32.
A teď zpátky k jazyku Rust a ESP32.
Na githubu nedávno vzniklo několik repozitářů pro ESP32, které lidem ulehčují psaní kódu právě v jazyce Rust.
Na hlavní stránce projektu najdete nástroje pro kompilaci kódu a také odkaz na HAL (Hardware Abstraction Layer) - to je knihovna, kterou pužíváte nad samotným low level kódem pro hardware. Nepracujete tak s jednotlivými bity jednotlivých registrů, ale s funkcemi, které zápis s bity v registrech obslouží za vás. HAL můžete například znát z STM32.
V těchto ESP-HAL knihovnách jsou momentálně podporovány řady ESP32, ESP32S2, ESP32S3, ESP32C3 a u každého z nich najdete spoustu příkladů - výpis Hello World, blikání LED, použití ADC, použití I2C displeje, časovače a další.
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.