Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Silvestr se blíží, připravte svoje meteostaniceTiskUž od večera 31.12. každého roku a občas i na Nový rok je v téměř každém městě a vesnici ohňostroj. Během něj se do ovzduší uvolní kilogramy (celkově v ČR tuny) nejrůznějších chemických látek - hořčík, titan, rubidium, měď, barium a desítky dalších. Toto znečištění mohou měřit i vaše meteostanice.

Než se k tomu dostanu, připomenu dvě události z roku 2022, které domácí i profesionální meteostanice zachytily - výbuch sopky Hunga Tonga-Hunga Haʻapai, kde meteostanice zachytily výkyv tlaku způsobený tlakovou vlnou a další neštěstí v podobě požárů v Českém Švýcarsku. Zde meteostanice zachytily zvýšenou koncentraci pevných částic na všech velikostech - 1um, 2.5um, 4um i 10um.

A na Silvestra a Nový rok máme jistotu dalšího zajímavého měření - pevných částic. Ty krátkodobě mohou i několikanásobně překračovat limity doporučené WHO.
Poznámka: limity pevných částic ve městech jsou v drtivé většině měst neustále překračovány. Mezi jednu z mála zemí věnující se této problematice a jednoznačné kroky proti tomu dělá Belgie.

Jak takové sledování kvality a jak se vlastně měří najdete na https://chiptron.cz/news.php?readmore=1012


Mechanická stránka výše zmíněného čidla pro měření pevných částic je opravdu krásná. Použití nerezového sítka ke zpětné klapce mu dává úplně jiný rozměr. Zdeněk Chobot zveřejnil svůj návod na github. Používá čidlo SPS30, Wemos D1 mini a na githubu kromě postupu realizace projektu zveřejnil i schéma a potřebné STL soubory.
Airbox, jak jej Zdeněk pojmenoval, navíc obsahuje čidlo BME280 pro měření tlaku, teploty a vlhkosti.
Do airbox je nahrán ESPhome, který komunikuje s HomeAssistant. Konfigurační Yaml soubory jsou samozřejmě dostupné.
https://github.com/zdenekchobot/airboxPokud máte doma vývojovou desku s ESP8266 (třeba NodeMCU) a čidla SPS30 nebo SDS011, můžete si podle tohoto návodu [senzorvzduchu.cz] postavit vlastní měřecí zařízení kvality ovzduší.
Data můžete posílat například do sensor.community, největší celosvětové sítě amatérských a profesionálních meteostanic.


Já SPS30 ani SDS011 nemám, ale použil jsem čidlo SEN54 (nebo SEN55) a s použití desky s ESP32 (ESP32-C3-LPkit, fungovat ale bude i s jinými ESP32/C3)
Návod jsem publikoval na https://chiptron.cz/articles.php?article_id=319


Použít můžete například i Raspberry Pi. Petr Klósko vytvořil vlastní řešení pro jednodeskový počítač Raspberry Pi v kombinaci s SPS30 a SEN54. Jeho AirQmonitor je dostupný na github https://github.com/pklosko/AirQmonitor.


A pokud jste si koupili velmi levné zařízení s názvem IKEA VINDRIKTNING, uvidíte změnu koncentrace pevných částic i s tím zařízením. Ve výchozím nastavení jenom změnu barev LED, pokud jste si koupili rozšíření od laskakit, můžete hodnoty posílat například do aplikace tmep.cz, která zajišťuje ukládání i vizualizaci naměřených dat. Sem posílám svá data i já.
Vaše měření mohou být zveřejněny na na celosvětové mapě https://tmep.cz/mapa/.
Článek o upraveném VINDRIKTNING byl zveřejněn na https://blog.laskakit.cz/senzor-prachovych-castic-ikea-vindriktning-vylepseny-o-cidlo-co2-teploty-vlhkosti-bluetooth-wi-fi-komunikaci-a-s-vizualizaci-dat-na-tmep-cz/

Pokud amatérským ohňostrojům neholdujete, děkuju. Chemikálie z ovzduší nezmizí, jen se objeví jinde.
Zdroj úvodní fotky: https://twitter.com/zdenek_ch/status/1608811287718547458

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,928,359 návštěv