Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

ChatGPT píše kód pro Arduino Wemos D1, PHP, MySQL, Javascript. Funkční kód aniž by člověk napsal jediný řádek kódu.TiskChatGPT je chatbot vycvičený pomocí umělé inteligence a strojového učení. ChatGPT je navržen tak, aby byl schopen interakce s lidmi a odpovídat na jejich otázky. A otázkám se meze nekladnou - třeba napiš mi kód pro Wemos D1 se čtením dat z BME280 a posláním requstu do MySQL databáze. Funguje to?

Ano, funguje.
Martin Černohorský to vyzkoušel a o výsledek se podělil na svém facebooku.

A jak znělo zadání?
1. použij desku Wemos D1 s wifi a senzor BME280
2. odesílej data requestem na php skript (který napiš)
3. php skript zapíše data do MySQL databáze
4. na mém webu potom vygeneruj graf, který se bude aktualizovat v reálém čase (jazyk si zvol)


Ve finále si ChatGPT neporadil jen s Arduino jazykem (Wiring), ale i s jazyky PHP, JavaScript (interaktivní graf) a SQL (databáze insertion).
Jak Martin sám píše: Poznámky: bez ChatGPT bych to nenapsal, neumím ani špetku Javy. Opravdu jsem nebyl nucen napsat ani řádku kodu a všechny skripty vznikly copy+paste primo z okna ChatGPT, když jsem potřeboval změnu, vložil jsem stávající kód a požádal AI o opravu. S ChatGPT je ale třeba mluvit jako s člověkem, který zapomíná, ale je opravdu skvělé v debugu.

Takže často se stalo, že kód jsem nahrál a nefungoval, ale! Potom jsem zkrátka popsal chybu, nebo zkopíroval ChatGPT chybovou hlášku a byla schopná korekce a problém se mnou vyřešit.
Doporučuji, fakt paráda a naučilo mě to spoustu nového.
Projekt, který bych dělal dlouhé dny jsem s ChatGPT dokončil za jeden večer a bez psaní kódu.


Výsledek můžete vidět na jeho stránce https://yonedalemma.net/, graf se aktualizuje každou minutu.
Martinův facebook https://www.facebook.com/profile.php?id=100010101132445

Zajímavé poznámky z diskuze pod příspěvkem:
byla to dlouha konverzace, casto jsem to musel opravovat a popisovat tomu co funguje a co ne, nebo nekdy pripomenou jak to vlastne funguje znova tim, ze jsem poskytl AI cely kod
zacal jsem od malych ukolu po vetsi
tzn. prvni napr bylo obecne reseni, tj:
"mam arduino a tento senzor, chci aby se data ukladaly na databazi a na mem webu se zobrazoval interaktivni graf. Popis mi kroky a dej mi navrhy, jak bych toho mohl docilit"
potom me reklo nejaky outline a dal uz to slo ve stylu:
"mam desku wemos d1 s wifi, napis kod, ktery to pripoji na wifi s temito udaji (heslo) a periodicky zkontroluje, jestli je pripojene, status vypis do serialu"
dale:
"pridej do toho kodu odeslani na web a ukaz a navrhni mi jednotlive zpusoby odesilani a jejich vyhody a nevyhody"


A knihovny si to vyhleda samo?
jasne, bez problemu i na obskurnejsi knihovny, dokonce ti da upozorneni ze tato knihovna neni v databazi adafruit a musis jit na tento link a da ti instrukce jak ji nainstalovat


ChatGPT jsem si vyzkoušel osobně na tomto jednoduchém příkladu - Napiš kód pro Arduino Nano a čti teplotu/vlhkost z DHT11.


A nenechá se nachytat! Napsal jsem, ať vypíše teplotu a tlak z DHT11. DHT11 samozřejmě neumí měřit tlak, ale ChatGPT vytvořil kód pro BMP180.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,196,093 návštěv