Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Programátor a zdroj s měřením spotřeby v nanoampérech? Ale jistě, řeklo si STMicroelectronics a přišlo s STLink-V3PWR.TiskU low-power aplikací je klíčový parametr spotřeba. A kombinace programování/ladění s měřením spotřeby nemusí být vůbec špatný nápad. S takovým nápadem teď přišlo STMicroelectronics, které vylepšilo programátor/debugger STLink-V3 právě o měření proudu do zátěže - zařízení. Navíc se inovovaný STLink může chovat ne jen jako nanoampérmetr, ale i jako zdroj s napětím od 1.6V - 3.6V s krokem 100mV.
Výstupní proud může být 550mA s integrovanou nadproudovou ochranou na hodnotě 550mA.Pokud se bojíte, že vám nějaký rychlý skok unikne, můžete být bez obav - vzorkovací frekvence měření je 1sps až po 100ksps. Rozsah měření proudu je od 100nA až po OCP, tedy 550 mA. STLink-V3PWR má navíc pomocný zdroj (běz měření proudu), se kterým můžete dodat až 2A (OCP fixně nastaveno na 2.5V) pro regulovatelné napětí od 1.6V do 3.6V s krokem 100mV.

To bychom měli tu zdrojovou část. Umí STLink-V3PWR něco navíc? Samozřejmě!
Umí programovat a ladit kód, tak jako jeho předchůdci.

Původní STLink byl vylepšen o tuto vývojovou desku (X-NUCLEO-LPM01A) a zmešen do snesitelné podoby.
X-NUCLEO-LPM01A je rozšiřující deska pro Nucleo vývojové kity.Kromě tedy zdroje, nanoampérmetru a programátoru umí (nebo bude umět?) i další věci - a to je zachytávání dat na sběrnicích SPI, I2C, CAN nebo umět ovládat GPIO.

Jako software pro komunikaci s STLink-V3PWR se používá STM32CubeMonitor-Power software tool.
A jak je to s přesností?

K porovnání jsem si vzal Keysight U1272A.
V prvním testu jsem nastavil napětí 2V. Multimetr změřil 1.9975V. Nanoampérmetr změřil i nějaký ten proud tekoucí do multimetru.


Jednou zajímavostí je, že si STLink.V3PWR měří i teplotu a v případě vyšší teploty vás vyzve ke kalibraci.

Další test byla změna napětí na 3.3V. Nanoampérmetr opět změřil tekoucí proud do multimetru. Multimetr zase měřil napětí na výstupu 3.2938V.


A jakou spotřebu ma LEDka? Přiblížený průběh vidíte níže. 1003.7 uA podle multimetru. STLink-V3PWR zase změřil 1003.221uA.


Co je přesnější nedokážu určit. V těchto případech se ale pohybujeme na rozlišení 0.1uA u multimetru a 0.001uA u STLink-V3PWR - myslím, že to je pro běžné smrtelníky, teda bastlíře a většinu firem naprosto dostačující.

Cena za STLink-V3PWR začíná od 93.10 eur.

Press release: https://newsroom.st.com/media-center/press-item.html/n4539.html
https://www.st.com/en/development-tools/stlink-v3pwr.html?icmp=tt31696_gl_pron_mar2023#overview
GUI: https://www.st.com/en/development-tools/stm32cubemonpwr.html

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,196,369 návštěv