Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Měření spotřeby vody a plynu u klasických analogových měřidel díky ESP32, kameře a strojovému učení/umělé inteligenci - Tensorflow. Stačí koupit desku za cca 350 Kč.Tisk


Zdroj: Alan Hodinář

V Česku jsou naprosto běžná analogová měřidla pro vodu a plyn. Implementovat pak odečet naměřených hodnot na nějakou vlastní službu jako je tmep.cz nebo HomeAssistant je víceméně nepřekonatelný problém. A přitom to je tak jednoduché díky ESP32, kameře a softwarové nadstavbě Tensorflow - tato aplikace zpřístupňuje možnost použití strojového učení/umělé inteligence.

Mezi hledaná spojení patří "čtení stavu vodoměru Arduino" nebo "implementace homeassistant pro čtení vodoměru/plynoměru". Alan Hodinář sdílel zajímavý projekt, který čtení hodnot z vodoměru a plynoměru umožní - stačí deska za 350 Kč a nahrání projektu AI-on-the-edge-device.

Tento projekt, jak už bylo zmíněno, využívá ESP32-CAM spolu s Tensorflow

Kamera pořídí snímek, který je v ESP32 dekódován a ten se odešle na web hostovaný na samotném ESP32-CAM. Program podporuje i REST API a MQTT.
Není tak nejmenší problém s integrací do Home Assistant.

POZOR! Ne všechny ESP32_CAM lze použít!
Pro použití tohoto projektu musíte zakoupit ESP32-CAM s externí 4MB FLASH pamětí. Jinak AI-on-the-edge-device nebude fungovat.
Zároveň ne všechny kamery jsou podporované, mezi ty podporované patří TY-OV2 / 640-V2.0 a DCX-OV2 / 640-V2. U kamery DC-26 / 40-V3 bylo objeveno jedno ozařízení, kde program nefungoval.
Ke správné funkčnosti je potřeba i přidat microSD kartu o velikosti 2GB (jednodrátový režim přenosu dat).

Bohužel jsou na trhu i ESP32-CAM, které uvádějí lživý popisek. Seznam vyzkoušených najdete na wiki.

github: https://github.com/jomjol/AI-on-the-edge-device
wiki: https://jomjol.github.io/AI-on-the-edge-device-docs/Hardware-Compatibility/


Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,196,378 návštěv