Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítích



RSS feeds

Kouř z lesních požárů v Québec stovky kilometrů daleko. Jak se dýchá lidem v New Yorku? Podobně jako lidem na Václavském náměstí během silvestrovských oslav.Tisk



V kanadské provincii Québec hoří tisíce kilometrů čtverečních lesa a lesního porostu. Kouř z něj se dostal stovky kilometrů daleko. Těžké chvíle si teď zažívají občané New Yorku, Washingtonu i Toronta. Množství pevných částic je tak velké, že zhoršuje viditelnost. Lidé v těchto velkých městech dýchají to samé, co lidé oslavující na Václavském náměstí během silvestrovských oslav. Jak to víme?

Víme to díky široké síti senzorů založené na dobrovolnících a jejich meteostanicích https://sensor.community/cz/

I když je USA pokrytá velmi řídce (desítky senzorů oproti tisícům senzorů v Evropě), tak i ve velkých městech jako je New York, Toronto nebo Washington takové dobrovolnické meteostanice můžeme najít a přináší velmi "zajímavá data".

Přirovnání kvality ovzduší v New Yorku, myšleno co do koncentrace pevných částic, se silvestrovskými oslavami uprostřed Václaváku není vůbec daleko od pravdy.

Momentálně máme v Praze koncentraci pevných částic (PM2.5) okolo 10 ug/m3 (závisí od umístění meteostanice a počasí v okolí).



V New Yorku je ale tato hodnota od 220 do 330 ug/m3. Ve Washingtonu pak 120ug/m3. A ani v okolí to není o moc lepší. Podobně trpí i lidé v Utica, Ottawa, Baltimore.

New York (první meteostanice)


New York (druhá meteostanice)


Přitom běžná hodnota pevných částic PM2.5 je v New Yorku okolo 12ug/m3 (závisí od počasí).


Připomíná vám to něco? ANO!
I amatérské meteostanice v České Republice zachytily požár z Českého Švýcarska.
Psal jsem o tom zde https://chiptron.cz/news.php?readmore=1385

To byl ale slabý odvar od toho, co si teď prožívají Newyorčané. Díky příznivým větrným podmínkám v Česku tento stav (okolo 100ug/m3) vydržel jen několik málo hodin a rychle se začal zlepšovat.

Ve velkých městech tento stav přetrvá déle kvůli velmi husté zástavbě a při přetrvajícím směru proudění vzduchu bude dále přinášet nové a nové mikrometrové částice.

Situaci můžete sledovat na https://sensor.community/cz/.
Vlastní senzor si můžete postavit díky https://www.senzorvzduchu.cz/.
Vlastní návod na stavbu meteostanice ale s využitím TMEP.cz jsem sepsal tady https://chiptron.cz/articles.php?article_id=319


A rada na závěr. Jak se chovat v případě pobytu v takto znečistěném prostředí?
Nevětrat!
Pokud máte čističku vzduchu, zapněte jí. Pokud jí nemáte, pověste mokré ručníky nebo prostěradla.
Sledujte nařízení a doporučení daného města nebo státu.

Co mohou pevné částice způsobit uvnitř lidského těla?


Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,886,786 návštěv