Není moc českých výrobků, které by ze dne na den způsobily takový pozitivní ohlas na české bastlířské scéně a co víc i mimo ni - mezi populací smrtelníků :-) .
Dnešní novinka je o herní konzoli Picopad založené na populární vývojové desce Raspberry Pi Pico (W) s čipem RP2040. Nazývat Picopad pouze herní konzolí by byla obrovská chyba - Picopad slouží i jako výuková stavebnice.
Picopad je stavebnice, to je důležité napsat hned na začátek. V balení dostanete všechny potřebné komponenty ke složení a potřeba bude i pájecí pero nebo stanice.
Lekce první. Pájení.
Pájení se opravdu bát nemusíte, je potřeba zapájet jen pár součástek ke kterým je dobrý přístup. Zapájíte pár kondenzátorů, rezistorů a konektorů.
Lekce druhá. Kompletace.
Jako pomocník při sestavování vám pomůže jak psaný návod na stránkách Picopad, tak i videonávod.
Krok po kroku, postupně, žádný spěch - Šroubek sem a šroubek tam, už to všechno mám. dalo by se říci.
Návod na sestavení najdete na https://picopad.eu/cs/navod-na-sestaveni
Lekce třetí. Oživení.
Po zapájení a kontrole přichází zapnutí Picopad. Dodané Raspberry Pi Pico (W) jsou totiž už předinstalované a tak si můžete okamžitě vyzkoušet ovládání Picopad.
Pokud chcete nahrát jiný firmware (už vytvořené hry najdete tady nebo aplikace) - připojte Picopad jako flešku, prostě jej strčíte do USB a nahrajete předem určený soubor (již zmíněné hry nebo aplikace) a voilà, už to žije, už to něco dělá.
Jen malé upozornění. Před nahráním souboru musí být Picopad vypnutý a při připojení USB kabelu musíte držet tlačítko BOOTSEL.
Samozřejmě je to všechno popsáno na stránkách návodu https://picopad.eu/cs/nahrati-programu-uf2.
Lekce čtvrtá. Programujeme.
Jak jsem napsal výše, Picopad se tváří jako herní konzole, ale určitě to není jenom herní konzole.
Stavebnici můžete rozšířit o dostupné rozšiřující moduly na stránkách výrobce.
Pinout konektoru je níže
Samozřejmě nemusíte připojit pouze moduly od výrobce picopad, Pájeníčko.
Dle pinoutu konektoru konzole Picopad je možné připojit I2C čidla (teplota, vlhkost, koncentrace CO2, aj), využít ADC převodník pro měření externích napětí nebo komunikovat s dalšími deskami skrze seriovou linku - UART.
Komunita, jmenovitě Tomáš Večeřa, vytvořil alternativní template (šablonu), která také obsahuje všechno potřebné, vy jen píšete svůj vlastní kód.
Template je dostupný na https://github.com/tvecera/picopad-template.
Závěr
Okolo Picopad se vytváří slušná komunita jak bastlířů, programátorů tak i 3D tiskařů. Vytisknut si tak můžete vlastní krabičku.
Na Picopad se stále pracuje a připravují se další a další návody, ať už přímo autorem nebo komunitou. Těšit se tak můžeme na návod Jak Picopad programovat skrze MicroPython, CircuitPython nebo přímo v jazyce C. A to určitě není všechno.
Picopad je dostupný ve dvou variantách - s podporou Wi-Fi a Bluetooth a bez. Dokoupit můžete i rozšíření jako jsou moduly s čidlem teploty DS18B20, čidlem osvětlení GL5516 nebo modulu ultrazvukového měřiče vzdálenosti.
Picopad je dostupný na https://pajenicko.cz/picopad za 849 Kč (bez Wi-Fi a Bluetooth) respektive za 929 Kč s Wi-Fi a Bluetooth.
Github https://github.com/pajenicko/picopad
Prodej do EU je bezproblémový, mimo EU pak na vyžádání.
Picopady jsou kromě Česka a Slovenska už i ve Švédsku, Německu nebo třeba v Belgii.
S čidlem SCD41 jsem se trochu natrápil ale je to tam :). Teď už jenom vymyslet a vytisknout nějaký hezký a funkční kryt na jednotlivá čidla. Na github jsem nahrál kód a fork SDK běžící nad Pico SDK #picopadhttps://t.co/vDkLb8jG1Jpic.twitter.com/Ng0dH59vFX
#Picopad od @pajenicko je vážně krásnej. Dnes sem si udělal radost a konečně ho spájel. Oceňuju retro detaily jako např. šroubky s rovnou drážkou, a design přední i zadní strany se taky moc povedl. A navíc to funguje hned po zapnutí, RPi je už předprogramované ! pic.twitter.com/DUY3Ree1aY
— Hesse Valentino ™ (@hessevalentino) July 1, 2023
Upozornění
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.