Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Nedostatek jednodeskových počítačů Raspberry Pi se blíží ke konci. Ukazuje unikátní statistika dostupnosti. Exkluzivní vyjádření RPishop.cz.TiskRaspberry Pi nejsou skladem! Chybí součástky! Tak tyhle dvě věty bychom už vidět neměli. Trh se narovnává a zaplňuje se součástkami. Ukazují to data z unikátní statistiky dostupnosti Raspberry Pi. Navíc to neplatí jen pro Raspberry Pi, ale i pro do teď nedostupné mikrokontroléry, paměti nebo kondenzátory.

Součástková krize se s námi vleče od roku 2018 (vysvětlení tady), kdy vznikl nedostatek pasivních součástek - kondenzátorů a rezistorů.
Trh se částečně srovnal a poté přišla druhá krize a to se psal rok 2021 (rozbor situace tady), kdy vznikl bezprecedentní nedostatek mikrokontrolérů, pamětí a třeba i takových drobností jako jsou konektory (článek s vyjádřením výrobce plošných spojů CUBE CZ a majitele RPishop.cz). V návaznosti na nedostatek materiálu zdražila i výroba plošných spojů.
Poté se zvedla cena Raspberry Pi, 2GB verze z 35 na 45 USD.

A jak jsme na tom nyní, po téměř dvou letech? Podle statistiky dostupnosti jednodeskových počítačů Raspberry Pi se konečně plní trh. Ne jen levnějšími a méně náročnými Raspberry Pi Zero, dostupné po celé Evropě i ve všech dalších částech světa je i poslední generace Raspberry Pi 4B ve všech variantách velikosti RAM.Samozřejmě je tu druhá strana problému a to ta, že tu téměř dvouletou prázdnotu mezitím vyplňovaly předobjednávky, které se teď budou rychleji vyřizovat.

Pokud se neomezíte jen na objednávku v České republice, ale objednáte odněkud z Evropy, můžete okamžitě dostat téměř jakýkoliv Raspberry Pi jednodeskový počítač.

Vyjádření RPishop.cz
Situace ohledně Raspberry Pi 4B se postupně zlepšuje. Nicméně, z důvodu několika let trvajícího nedostatku Raspberry Pi, budou veškeré dodávky v první řadě směřovány na vykrytí předobjednávek a k velkým firmám zaměřeným na výrobu. V současné době jsme schopni zajistit verze s kapacitou 2GB, 4GB a 8GB pro konkrétní projekty na základě individuální domluvy. Po vyrovnání nedostatku budou dodávky postupně směřovány na volný prodej a očekává se, že se tak v neomezené míře stane nejpozději na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí tohoto roku (Q3/Q4).

Co se týče starší, ale stále široce používané verze 3B a 3B+ očekáváme omezenou dostupnost minimálně do příštího roku, avšak již nyní jsme schopni uspokojit s rozumnou dobou dodání pro větší a dlouhodobé projekty.


Aktuální dostupnost Raspberry Pi najdete na vyhledávači https://rpilocator.com/
Statistiky jsou dostupné na https://rpilocator.com/analytics.cfmNenakupujte od pochybných překupníků. Seznam regulérních dodavatelů najdete na
https://www.raspberrypi.com/resellers/

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,424,029 návštěv