SEN6x - Ještě univerzálnější senzor do domácnosti. V nejvyšší výbavě umí měřit množství pevných částic, teplotu, vlhkost, VOC a NOX Index a koncentraci CO2 nebo formaldehydu
Sensirion jede. Po velkém úspěchu SEN5x přichází s novou řadou SEN6x a vypadá to na další "must have" v nejen bastlířských dílnách. Proč?
Protože toho měří tááák moc! Teplota, vlhkost, NOx a VOC Index a také pevné částice - stejně jako SEN55, SEN66 navíc přidává měření CO2 nebo Formaldehydu (to je pak verze SEN68).
Co je ale game changer je, že napájecí napětí SEN6x je 3.3V! Ano, není potřeba 5V napájení pro měření pevných částic.
Napájecí napětí SEN6x je 3.3V, respektive rozsah napájení je od 3.15 do 3.45V.
Říkáte si "no a co?". Je to obrovský posun - drtivá většina čidel pevných částic vyžadují 5V zdroj nebo dokonce obě napětí, tedy 3.3V a 5V. SEN6x stačí pouze jeden jediný a to 3.3V, který najdete na většině vývojový desek.
Zároveň dodávám, že SEN6x není 5V tolerantní, tzn. že napětí 5V ho dozajista zničíte.
Už typicky má rozhraní I2C a knihovny přímo od Sensirion už jsou na githubu (pro verze SEN66) pro Arduino, Python, Raspberry Pi a Embedded.
A co tedy umí jednotlivé verze SEN6x? Tady je přehledná tabulka.
Momentálně je v prodeji pouze verze SEN66 - měření teploty, vlhkost, množství pevných částic, koncentrace CO2, VOC a NOx Index.
Mezi populární bude jistě patřit i verze SEN68 - měření teploty, vlhkost, množství pevných částic, Formaldehyd, VOC a NOx Index.
Ale dozajista neočekávanější bude verze SEN63C - měření množství pevných částic, koncentrace CO2, teploty a vlhkosti - přesně to, co potřebujeme nejčastěji a s největší pravděpodobností bude i za lepší cenu než 66 či 68.
A ještě má rodina čidel SEN6x nějaké eso v rukávu ? Použitý konektor je stejný jako má řada SEN5x. Teda stejný... typ konektoru, dle produktového čísla, je jiný, udaný protikus (na kabel) je ale stejný jako má SEN5x.
JST GRV-06V-S s roztečí 0.15mm, což má v nabídce laskakit pro svůj Airboard. Jen pozor, Airboard má napájení 5V, SEN6x potřebuje 3.3V.
ALE SEN6x potřebuje jen 4 dráty - 3.3V, GND, SDA a SCL. Senzor tak bude možné naprosto jednoduše zapojit do jakékoliv desky, která má uŠup, SparkFun Qwiic nebo Adafruit STEMMA.
Pinout
Třešničkou na pomyslném dortu dokonalosti je životnost, která je přes 10 let při dodržení podmínek (teplota, vlhkost) a hlučnost ventilátoru méně ne 24 dB. Akustický drift se může zvýšit o +0.5 dB/rok.
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.