Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítích



RSS feeds

Studenti středních a vysokých škol sbírali senzorická data na IQRF IoT HackatonTisk

Ve dnech 15. – 16. 11. 2016 se na Smíchovské střední průmyslové škole v Praze konal IQRF IoT Hackaton, událost, na níž byly vidět nejrůznější technologie využívané v oblasti Internetu věcí.

Byly zde k vidění senzory CO2, teploty a relativní vlhkosti od firmy Protronix, přenos dat zajišťovala bezdrátová technologie IQRF, a data byla přenášena do cloudů různých poskytovatelů – Microsoft (Azure), Inteliments (Inteliglue), CIS (IQRF Cloud). Integraci dat z různých zdrojů předvedla firma O2 IT Services.
Akce se především účastnili studenti programu IQRF Smart School, byli zde však také zájemci o IoT problematiku mimo program.

Po úvodních přednáškách, kde byly vysvětleny základy jednotlivých technologií, proběhly workshopy, kde si studenti vyslechli více podrobností, mohli se lektorů ptát na nejasnosti a více se s těmito IoT technologiemi seznámit.
Na závěr prvního dne byla vyhlášena soutěž družstev.
Bylo zadáno téma: Realizujte systém automatické ventilace a hlídání ovzduší pro zajištění optimálního prostředí v domácnosti.
Studenti úkol řešili dle svých schopností a zaměření, měli možnost využít přítomný hardware a programové nadstavby.

V následujícím dni odprezentovali své návrhy před porotou. Výkony byly úctyhodné. Je téměř neuvěřitelné, že studenti postaveni před většinou pro ně neznámé systémy, byli schopni se vypořádat s počátečními technickými problémy a v naprosté většině zkonstruovat funkční měřicí nebo dokonce upozorňující řešení. Také bylo povzbudivé sledovat, že navzdory soutěži byli ochotni vzájemně spolupracovat a s průběžnými problémy si pomoci.

Výsledky:
Jako nejzdařilejší se porotě jevil návrh od družstva složeného ze studentů Dominika Krisztofa (SPŠE Ječná), Jakuba Godovčíka (SPŠ, OA a JŠ Frýdek-Místek), Vojtěcha Nováka a Zdeňka Koláře (TF ČZU). Zkonstruovali si vlastní komunikační gateway, využili pro komunikaci protokol MQTT, platformu Node-RED a vše propojili s cloudovým řešením Azure od firmy Microsoft.
Druhé v pořadí skončilo družstvo sestávající ze studentů Ondřeje Klempíře, Lukáše Maříka, Ondřeje Pileckého a Matěje Nemce (Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT). Studenti navrhli řešení aeroautonomního regulačního systému v izolovaném prostředí, automaticky propojující obytné místnosti s místnostmi generujícími kyslík a spotřebovávajícími CO2 za pomoci rostlin.

Na třetím místě se umístilo družstvo složené ze studentů Romana Ondráčka, Ondřeje Leflera (Gymnázium Boskovice), Pavla Marxe a Michala Dolenského (VOŠ a SPŠ Jičín). Studenti úspěšně sbírali senzorické hodnoty, přenášeli je sítí IQRF do cloudu, kde rozpracovali systém automatického zpětného řízení.
Akce se účastnilo 40 studentů z 10 škol.

Školy:
• Střední průmyslová škola elektrotechnická Ječná
• Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT
• Střední průmyslová škola, Frýdek-Místek, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, příspěvková organizace
• Česká zemědělská univerzita v Praze
• Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Jičín
• Gymnázium Boskovice
• Smíchovská střední průmyslová škola
• Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně
• Fakulta elektrotechnická - Západočeská univerzita v Plzni  

Fotografie z akce naleznete zde.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,466,997 návštěv