Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

STARNET, s.r.o. - technologie, pokrytí, cenaTisk

Firma STARNET, s.r.o. nedávno oznámila spuštění vlastní IoT sítě. Jaké jsou její plány, limity přenosu dat nebo cena připojení? Odpovědi nejen na tyto otázky naleznete v tomto článku.

Kdy jste začali přemýšlet o vybudování vlastní IoT sítě?
Asi před cca 2 lety.

Kdy jste začali s její realizací?
Asi před třemi měsíci, avšak díky již vybudované síťové infrastruktuře jsme v realizaci velmi rychlí.

V jaké fázi realizace se právě nacházíte?
Máme pokrytou část území a dále postupujeme dle požadavků našich partnerů. Není pro nás obtížné rychle zajistit pokrytí dalšího území.

Jako poskytovatel internetu momentálně nejste po celé ČR. Jakým způsobem chcete docílit celorepublikového pokrytí vaší IoT sítí?
Naše pevné pokrytí se rychle šíří a kromě toho máme vlastního mobilního virtuálního operátora – dočasně tedy můžeme pro přenos dat (pokud to bude náš partner vyžadovat) využít i mobilní síť.

Jaké možnosti nabízí vaše síť? Jaká je maximální velikost dat ve zprávě, počet zpráv za den a další parametry?
Velikost jedné zprávy je omezena už technologií (samotný obsah až 222 bajtů), my ji dále nijak neomezujeme. Počet přenesených zpráv za den závisí na zvoleném tarifu dle ceníku, ale hlavně také na konkrétní dohodě s partnerem. V tomto jsme velmi flexibilní.

Kdy spustíte testovací fázi vaší sítě?
Testovací fáze je již nějaký čas spuštěna. Na naší síti aktuálně běží několik projektů našich partnerů, a pokud některý další projeví zájem, může poměrně rychle začít testovat svá řešení pro IoT.

Je nějaká možnost zapojit se do testovací fáze vaší sítě? Pokud ano, jak?
Ano, určitě je to možné. Stačí nás kontaktovat přes webový formulář na adrese www.starnet.cz/iot a s každým potencionálním partnerem se domluvíme na společném postupu.

Máte vlastní IoT moduly nebo preferujete moduly třetích stran. Pokud ano, jaké?
Nevyvíjíme vlastní moduly a ani to není naším cílem. Jsme pouze poskytovatelem IoT sítě – infrastruktury, vše ostatní již je na našich partnerech. V případě poptávek vývoje konkrétních zařízení využívající IoT síť či jejich implementaci/integraci jsme samozřejmě schopni nasměrovat zájemce na vhodného partnera.

Po testovací fázi, jakým způsobem se bude platit připojení (paušál, internetová peněženka nebo měsíční výpis) ?
Nějakou dobu pro testování poskytujeme v omezené míře zdarma. V ostrém provozu pak účtujeme vždy celý rok. Jak jsem ale již říkal, je to všechno o dohodě s konkrétním partnerem.

Jaká bude zhruba cena za připojení a samotnou zprávu?
Ceny se pohybují od 149 Kč za jedno připojené koncové zařízení za jeden rok. Při větším počtu koncových zařízení jsou ceny smluvní.
Pozn. Ceník služeb je dostupný na adrese http://www.starnet.cz/download/cenik-iot.pdf

Plánujete vlastní IoT hackathony?
Zatím ne. Dle našich poznatků a ohlasů působí již na našem trhu řada společností, které se vývojem a integrací v oblasti IoT (konkrétně technologii LoRa) věnují. Rovněž je k dispozici několik open-source řešení (a přibývají), která mohou být inspirací nejen začínajícím vývojářům. Toto je nesporná výhoda námi zvolené technologie.

Jaké máte plány v nejbližší době?
Chceme samozřejmě nadále rozvíjet síť, rozšiřovat spolupráci s dalšími partnery a podílet se na jejich projektech.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,934,514 návštěv