Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Maker Faire - světová přehlídka inovátorů, kutilů a vynálezců se koná poprvé v PlzniTisk

23. dubna 2019 - Maker Faire, oslava všech kreativních lidí, tvůrců, kutilů, bastlířů a vynálezců, se bude konat tento víkend 27. a 28. dubna 2019, tentokrát v Plzni. Prostor DEPO2015, který sám podporuje kreativitu například skrze Sdílené dílny, přivítá desítky makerů a stovky návštěvníků na prvním organizovaném setkání svého druhu. Pilsen Mini Maker Faire navazuje na svého pražského předchůdce Maker Faire Prague, který se konal loni v červnu. Na pražské Výstaviště tehdy dorazilo 10 000 návštěvníků.- První ročník Pilsen Mini Maker Faire zaplní DEPO2015 už tento víkend 27. a 28. dubna 2019
- Na své si přijdou jak rodiny s dětmi, tak geekové a fandové 3D tisku, technologií, ale i řemesel a tradičního tvoření.
- Setkejte se s více než 40 místními nadšenci, studenty ZČU, nebo i profesionály z Prusa Research 3D tiskáren, nebo Centra robotiky.
- Celá akce je pro návštěvníky po celý víkend zdarma.

Jelikož tato vůbec první přehlídka kreativity sklidila obrovský úspěch, organizátoři se rozhodli uspořádat další Maker Faire mimo hlavní město. “Chceme dát příležitost makerům z regionů se ukázat, ale také se setkat, navzájem se inspirovat nebo vytvořit další spolupráce. Máme také velkou radost, že se do programu zapojilo tolik lokálních tvůrců a institucí, kteří tak společně tvoří pestrý program pro studenty, geeky, děti i dospělé,” popisuje jeden z organizátorů Ondřej Kašpárek.Na Maker Faire se představí více než 40 lokálních makerů a zapojí se také několik tvůrců ze sousedního Bavorska. Návštěvníci se mohou těšit na interaktivní festival kreativity a techniky, v rámci kterého si budou moci většinu projektů nejen prohlédnout, ale také na vlastní kůži osahat a vyzkoušet, a tak lépe pochopit jak fungují. V rámci programu se návštěvníci mohou zapojit do mnoha workshopů a populárně-naučných show. Jednu takovou představí třeba skupina Laborky.cz, která připravuje pokusy do pořadu ČT Zázraky přírody a na loňském Maker Faire Prague sklidila se svým největším vzduchovým dělem na světě velký úspěch.

Maker přitom není jen cizí termín pro kutila, ale označuje také vizionáře, inovátora a vynálezce. Někoho, kdo nechce své výtvory jen schovávat v garáži nebo na zahradě, chce je sdílet a dělit se o ně s ostatními. Na Pilsen Mini Maker Faire návštěvníci uvidí škálu místních tvůrců, kteří vám dokáží, že tvořit může opravdu každý: od celých generací kutilů - například v podobě projektu Robotika 3G, přes mechanické interaktivní tulipány Jiřího Prause, po háčkované loutky Milady Emmerové. Další makery a jejich výtvory organizátoři představují na webových stránkách pilsen.makerfaire.com.

Své vychytávky a vynálezy představí nejen jednotlivci - kutilové, ale také dětské kroužky, firmy a inovační centra. Festival podporují a také se aktivně účastní například výrobce 3D tiskáren Prusa Research, plzeňské Centrum robotiky, studenti Západočeské univerzity v Plzni nebo Středisko volného času Radovánek.

Maker Faire je celosvětově uznávaná síť akcí, kterou v roce 2006 iniciovala redakce časopisu Make se sídlem v San Franciscu. Jednotlivé festivaly pořádají lokální organizace v mnoha zemích. Právě díky nic se setkávají novodobí kutilové a další nejen volnočasoví tvůrci všeho druhu. Mezi hlavní témata, která festival představuje, patří nevšední projekty a experimenty z oblastí nových technologií, řemesel, 3D tisku, ale i vyšívání, elektroniky, designu, dronů, modelářství a mnoho dalších. Obří setkání, která navštěvuje přes 100 tisíc lidí, se konají v San Franciscu, New Yorku nebo Římě. U našich sousedů má festival tradici například ve Vídni, Chemnitzu či Berlíně. Celosvětově festivaly ročně přilákají přes 1,5 milionu návštěvníků.

V Česku se tzv. “Maker hnutí” rozrůstá. Kromě plzeňského Maker Faire proběhne v roce 2019 i druhý ročník Maker Faire Prague v termínu 22. - 23. června na Výstavišti Praha Holešovice a svůj první Maker Faire zažije na podzim i Brno, 19. - 20. října 2019 na brněnském Výstavišti.

O prvním Pilsen Mini Maker Faire
Pilsen Mini Maker Faire se bude konat o víkendu 27. - 28. dubna 2019, každý den od 10.00 do 18.00. Celá akce je pro návštěvníky zdarma.

Držitelem licence pro přehlídku kreativity Pilsen Mini Maker Faire 2019 je iniciativa MAKE MORE a spolu s kreativní zónou DEPO2015 se bude podílet na programu přehlídky. Akce probíhá za finanční podpory Plzeňského kraje a Městské části Plzeň 3.

Webové stránky Pilsen Mini Maker Faire - https://pilsen.makerfaire.com/
Program - https://pilsen.makerfaire.com/makers-exhibits/
Facebook - https://www.facebook.com/pilsenminimakerfaire/

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,351,435 návštěv