Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Čokotiskárna, bojující roboti, třídička LEGO kostek a další vynálezy zaplní o víkendu Mladou Boleslav!TiskTento víkend 21. a 22. září od 10 do 18 hodin proběhne v Mladé Boleslavi první ročník festivalu kutilů, inovátorů a vynálezců s názvem Maker Faire.

Celosvětová platforma uvede místní tvůrce a nadšence, kteří představí moderní technologie jako je například 3D tisk, ale i tradiční řemesla – sklářství či hodinářství.

V pestrém a interaktivním programu si na své přijdou celé rodiny, pro náročnější je ale připraven i odborný program. Akce je pro návštěvníky zdarma.

https://www.facebook.com/events/2568769103211783/

Návštěvníky čeká přes 30 projektů, do kterých se budou moci i sami aktivně zapojit. Festivalový areál je tvořen industriální halou Střední průmyslové školy, Havlíčkovou ulicí a Vzdělávacím centrem Na Karmeli.

16. 9. 2019 - Maker Faire je celosvětový koncept festivalu oslavující kreativitu, vynálezce a inovátory všeho druhu. Na každém kroku tu na vás čekají nadšenci a tvořiví lidé, kteří vás zasvětí do tajů svých důmyslných projektů a nechají vás vše vyzkoušet. Často jde o spektakulární instalace, všechny projekty ale spojuje tvořivost a zajímavé technologie. “Maker Faire je pestrá akce plná energie, zvídavých lidí a úžasných vynálezů. Člověku se tam lehce otevírají nové obzory, když navíc zjistí, že většina prezentovaných technologií je mu snadno dostupná třeba i v místním kroužku.” uvedl jeden z organizátorů Vojtěch Kolařík

Festival se u nás nekoná poprvé. Svou premiéru si již odbyl v Praze a stejný koncept organizátoři přenesli tento rok i do Plzně. Organizátoři vždy kladou důraz na místní tvůrce (makery) a spolky. Celkem už tento festival v České republice navštívilo přes 20 000 lidí.

Na festivalu v Mladé Boleslavi si návštěvníci budou moci sami vyrobit mnoho věcí a realizovat se na workshopech. Nebudou chybět domény jako 3D tisk, drony, roboti a fyzikální experimenty.
“Nejoblíbenější aktivitou je stavba závodního autíčka, se kterým lze ihned soutěžit. Můžete si vyzkoušet sestavit soukolí hodinek nebo třeba foukat do skla. Jedním z nejoblíbenějších projektů je určitě čokotiskárna.” doplnil Kolařík.

Zajímavým projektem je také automatická LEGO třídička, která dokáže za pomoci neuronové sítě roztřídit kostičky stejného druhu a barev! Pro školáky bude připraveno seznámení se základy programování pomocí robotických hraček. Ti techničtěji zaměření pak jistě ocení projekty z oblasti elektroniky a radiotechniky.

Náročnější návštěvníky jistě zaujmou odbornější expozice IT a hardwarových nadšenců OctopusLab. Ti své technologie dokáží implementovat jak do chytré domácnosti, tak i např. do virtuální reality, či automatického zahradničení zvaného hydroponie.

Místní Ekocentrum nabídne workshopy spojené se včelařením, návštěvníci si tak vyzkouší výrobu svíček nebo bylinných mastí. U stánku Zubylinky pak proběhne výroba přírodní kosmetiky.


Centrum festivalu bude v industriální hale v areálu místní Střední průmyslové školy, kde se představí většina tvůrců. Programem bude naplněn také venkovní areál zahrnující hřiště střední školy a část uzavřené Havlíčkovy ulice. Tam organizátoři umístí především velké instalace a projekty jako např. bláznivě upravená jízdní kola Cyklokuriozity. K vidění bude také FABLab Brno, kamion předělaný v pojízdnou dílnu. Odbornějšího programu se pak zhostí Vzdělávací centrum Na Karmeli, kde se mohou návštěvníci dozvědět více o virtuální realitě ve hrách, dronech, nebo o laserovém scanování.

Volba prostoru pro konání akce není náhodná, do budoucna by zde mohla vzniknout např. otevřená dílna. “Rádi bychom celý areál společně se ŠKODA Auto a městem oživili a vrátili mu opět moderního a tvořivého ducha.” zmiňuje další z organizátorů Ondřej Kašpárek.

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
9,680,486 návštěv