Vybráno pro vás
 
Hiearchie článků
 
Přehled čidel, kterými můžete vylepšit svou meteostanici
Máte doma nějakou meteostanici nebo máte dokonce tuto řídící desku pro meteostanici?

A jaká čidla máte připojená? Teplota, vlhkost a možná i tlakoměr? Co vaši meteostanici vylepšit o tato čidla.
Čidla teploty, vlhkosti, tlaku, UV záření, intenzity světla, ...

Většina níže zmíněných čidel lze jednoduše připojit k řídící desce meteostanice, kterou jsem navrhl. Deska obsahuje několik pinových hřebínků určených pro připojení čidel komunikujících přes I2C a jeden analogový vstup. Data pak odesíláte přes WiFi nebo zobrazíte na OLED displeji, který si také můžete k desce připojit. Kompletní stavebnici můžete zakoupit zde.
Návod, jak desku rozchodit, jak tam co připojit a vzorové kódy naleznete na tomto odkazu.


Obr. 1: Čidlo teploty a vlhkosti Si7021

Jako čidlo teploty a vlhkosti jsem si oblíbil Si7021. S tímto čidlem a mou řídící deskou jsem napsal i několik vzorových kódů. Čidlo komunikuje přes sběrnici I2C.
Odkaz na ebay.


Obr. 2: Čidlo teploty a vlhkosti DHT22

Mnoho bastlířů si oblíbilo i čidlo teploty a vlhkosti DHT22. Návod, jak ho použít najdete v tomto článku. Toto čidlo používá sběrnici podobnou 1-wire, ale není to 1-wire.
Odkaz na ebay.


Obr. 3: Detektor deště

K meteostanici můžete připojit i takové čidlo jako je detektor deště. Deska obsahuje analogový výstup a digitální alarmový výstup. Upřímně si myslím, že životnost této desky nebude moc dlouhá a velmi rychle bude podléhat korozi. Návod jak detektor zprovoznit je zde.
Odkaz na ebay.Obr. 4: Čidlo plynů

Zjistěte jaké plyny jsou přítomný okolo vaší meteostanice. Například s těmito čidly. Čidlo CO2, CO, LPG a dalších plynů. Deska má analogový výstup. Jak na to? Dozvíte se zde.
Odkaz na ebay.


Obr. 5: Čidlo UV

Čidlo UV záření. Velmi zajímavou informaci o momentálním počasí může přinést právě toto čidlo. Změřte si aktuální možství UV záření. Čidlo komunikuje skrze I2C sběrnici. Jak to funguje a jak to zapojit najdete tady.
Odkaz na ebay.


Obr. 6: Čidlo intenzity světla

Když už můžeme mít aktuální hodnoty UV záření, proče ne i aktuální intenzity světla. Čidlo vám počle všechny data přes I2C. Návod zde.
Odkaz na ebay.


Obr. 7: Čidlo teploty a tlaku BMP280

Čidlo BMP280 umožňuje měřit teplotu a tlak.
Čidlo opět komunikuje přes I2C a návod, jak z toho získat data, najdete tady.
Odkaz na ebay.


Obr. 8: Čidlo teploty, tlaku a plynu BME280

Dalším zajímavým čidlem, kombinujícím měření teploty, tlaku i vlhkosti je BME280. Stručný návod s příkladem je zde.
Odkaz na ebay.


Obr. 9: Čidlo teploty, vlhkosti, tlaku a koncentrace plynu BME680

Jistě bychom neměli zapomenout na novinku, BME680. Ta kromě měření tlaku, teploty a vlhkosti umí měřit i koncentraci plynu. Čidlo umí komunikovat přes I2C nebo SPI a jak na to, najdete tady.
Odkaz na eshop.


Obr. 10: Radiační štít

Pokud vás napadla otázka, kam čidla (teplota, tlak, vlhkost) schovat, podívejte se na tento radiační štít.

Máte nápad na další čidla, která v seznamu chybí? Napiště je do komentáře.
Diskuze
 
Upozornění
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů. Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.

Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tato nekomerční stránka nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.