Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

LGT8F328P - jak rozchodit klon ATmega328 v Arduino IDE. A funguje to vůbec?Tisk

Jiří Janovec mi poslal článek o mikrokontroléru LGT8F328P - klonu ATmega328 s vylepšenými parametry v katalogovém listu. Jiří nainstaloval podporu do Arduino a vyzkoušel tam hned několik projektů.

Přesně označení desky je BTE18-04 LGT8F328P, LQFP32 miniEVB z www.betemcu.cn.
Informace čerpal zejména z https://github.com/dbuezas/lgt8fx.

Arduino IDE


Knihovny pro MCU je třeba přidat klasicky přes board managera, tzn. Files / Preferences / Additional board manager URLs (alternativně Ctrl + ,). Do textboxu vložit tuto URL:
https://raw.githubusercontent.com/dbuezas/lgt8fx/master/package_lgt8fx_index.jsonNásledně po Tools / Board zvolit LGT8F328, pro základní funkčnost není třeba měnit nastavení registrů MCU. Samozřejmě je třeba zvolit správný port.PlatformIO


Ve hlavním menu PlatformIO ikona Boards, vyhledat LGT8F328P, nainstalovat knihovny desky.Založit nový projekt, vybrat správnou desku a vygenerovat projekt:MCU je pinově kompatibilní s Arduino Nano, je založené na klonu procesoru Atmega 328P v pouzdru 32QFP, vyráběném čínskou firmou Logic Green. CPU ale může běžet na 32MHz, oproti klasickému Nano (omezeno Arduinem na 16MHz). Nastavování pracovní frekvence je možné přímo z ArduinoIDE:Programování se provádí skrze přes microUSB konektor (Nano – miniUSB), kde USB-UART převodník je už na desce.

ADC pracuje s rozlišením 12bitů (Arduino 10bitů). Navíc má také DAC převodník.

Klon je také 5V tolerantní (rozsah provozního napětí 1,8-5V), dostupné jsou vnitřní napětové reference 1,024V, 2,048V, 4,096V.

Výstupní proud z pinů dle specifikace typicky max. 30mA, nicméně dostupných je 6 pinů, které umí až 80mA.

Vyzkoušena byla komunikace s čidly DHT11, HC-SR04 – ultrazvuk, PIR čidlo s využitím IRQ (programování identické s Arduino). Prověřena i sběrnice I2C – zobrazování na LCD panelu 16x4 – bez problémů i na max. hodinové frekvenci.

Zapojení LCD 16x4Zapojení PIR čidla, s využitím IRQ:UZV sensor vzdálenosti HC-SR04:Senzor teploty a rel. vlhkosti DHT11:Aktuální cena Nano klonu (AliExpress) USD0,93, Mini klon USD0,71.

Na trhu je i vývojová deska s vývody se standardní roztečí:

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
10,196,109 návštěv