Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Modul napájený ze solárního panelu nebo USB-C s výstupem pro LiPol akumulátor a se stabilizovaným výstupním napětím pro zařízení.TiskPotřeboval jsem malinký nabíjecí modul pro LiPol akumulátor, který by byl napájen ze solárního panelu nebo USB-C a jeho výstup by byl jak na akumulátor, tak zároveň i stabilizované napětí 3.3V do zařízení - a stvořil!

Hned na začátku napíšu, že jsem ten modul stvořil pro svou potřebu - to znamená:
- velmi malý modul (2x3cm)
- obsahuje nabíjecí obvod LiPol akumulátoru i stabilizátor s velmi malou vlastní spotřebnou
- připojení solárního panelu, akumulátoru a zařízení přes konektor se zámkem, z toho důvodu tam nenajdete pojistku ani ochranu proti otočení akumulátoru
- měřící výstup ze solárního panelu/akumulátoru přes napěťový dělič do AD převodníku zařízení - můžu tak sledovat aktuální stav soláru nebo akumulátoru
- nastavitelný nabíjecí proud

Nechal jsem vyrobit 9 kusů DPS u výrobce Aisler - velmi kvalitní DPS. Takže mám pár kusů na prodej. Mám i nabíjecí obvod. Pokud máte zájem, napiště mi na chiptron(zavinac)chiptron.cz

Podobný nabíjecí modul jsem už jednou navrhl - Univerzální deska pro nabíjení Li-ion a Li-Pol akumulátorů. I tento modul stále používám, ale chyběl mi právě stabilizátor pro výstupní napětí.Jak vidíte na obrázku výše, kromě SMD konektorů pro solární panel, akumulátor a zařízení můžete použít i THT konektor - na vlastní nebezpečí třeba klasický 2.54 hřebínek. .
Modul má pouze jednu LED, která indikuje nabíjení a dokončení nabíjení.
Na modulu jsou dva pájecí mosty - jedním vybíráte vstup pro AD převodník (solární panel/akumulátor) a druhý pro hodnotu nabíjecího proudu.
Solární panel jsem vybral 6V, protože v případě nabitého akumulátoru bude solární panel téměř bez zátěže a jeho napětí může být 8 či 9V. Proto jsem vybral jako nabíjecí obvod STC4054.
Jako stabilizátor jsem vybral RT9080 - ten má velmi nízkou vlastní spotřebu - 2uA, maximální proud 600 mA a úbytek napětí 310mA/600mA. Což je dlé mého vhodný stabilizátor jak pro napájení ESP8266/ESP32 či Arduino tak je i zároveň je velmi, velmi úsporný.

Nechal jsem vyrobit 9 kusů DPS u výrobce Aisler - velmi kvalitní DPS. Takže mám pár kusů na prodej. Mám i nabíjecí obvod. Pokud máte zájem, napiště mi na chiptron(zavinac)chiptron.cz

Níže najdete schéma:


BOM:

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,767,534 návštěv