Jak jsem měřil zimu, zjistil zajímavou vlastnost eInk displeje a objevil problém mrazáku, který ale nebyl.
- November 27 2023
- Čidla, indikátory / Sensors
- 1544x Přečteno
Jak to začalo - napadl první sníh. Teplota spadla konečně pod 0°C a já se rozhodl udělat nějakou fotku na sociální sítě.
Využil jsem předělaný Maker Faire badge, který jsem vylepšil o čidla SDC41 (senzor pro měření koncentrace CO2, teploty a vlhkosti) a SEN54 (VOC a NOx index, pevné částice, teplota a vlhkost).
Zařízení je napájené 2500mAh LiPolkou a výdrž je cca 8 hodin - ano, neřeším uspávání čidel - měřím kontinuálně. Uspávám pouze ESP32, které je na desce a nezapínám Wi-Fi ani Bluetooth.
Hezká fotka jen kdyby... ten eInk se překresluje nějak pomalu! Ano, je to logické - princip eInk/ePaper displejů je takový, že se pigment v kapsulých otáčí ve viskozní kapalině - skvěle to vysvětluje Jakub Čížek ze živě.cz v tomto článku.
Ta "kapalina" má samozřejmě různé vlastnosti v závisloti na teplotě, ale zarazilo mě to, že se text na eInk displeji zobrazí správně - bez problémů, že by se třeba kapsule s pigmentem špatně "otočily" či "nedotočily".
Časování je očividně správně uzpůsobené, ale jak eInk zjistí, že se kapsule už přetočily a může tak ukončit refresh displeje?
A co bych to byl za influencera, kdybych se nezeptal na sociálních sítích - ano, mohl jsem si to najít v datasheetu, či se zeptat ChatGPT, ale tím, že jsem se zeptal, jsem třeba vnukl podobnou myšlenku a následně zjištění, proč tomu tak je, i dalším lidem.
Vladimíra Smitku (Twitter/X), to očividně už dříve taky napadlo a tak poslal screen z datasheetu do naší bastlířské skupiny na Telegram.
Informaci pak doplnil i Jan Dupal (Twitter/X) screenshotem z datasheetu výrobce GoodDisplay se zvýrazněným interním čidlem teploty.
A celé to teď dává smysl - eInk/ePaper displeje mají opravdu interní čidlo teploty a na základě měření se vybírá z LUT tabulky různé časování. Čím nižší teplota, tím delší čas na překreslení, čím vyšší teplota tím kratší čas na překreslení.
Což ukazuje i následující video.
To má eInk displej v sobě nějakou logiku, že ví, jak dlouho se bude, vzhledem k teplotě ve které je, překreslovat ?
— chiptron.cz (@chiptronCZ) November 26, 2023
Chladno - překresluje se déle, ale bez problémů
Teplo - překresluje se rychle pic.twitter.com/6kiAW8d2t6
A přišel další dotaz! Funguje eInk displej při ještě nižších teplotách?
No není nic jednoduššího než to hodit do mrazáku. Ano, je opět pomalejší!
FYI: On problém eInk v minusových teplotách by byla spíše kondenzace vody v displeji a elektronice.
Viz video níže.
A jak se chová v opravdové zimě? V mrazáku (kde by mělo být cca -20 °C ) je aktualizace velmi dlouhá, ale eInk je funkční (hodina v mrazáku).
— chiptron.cz (@chiptronCZ) November 26, 2023
Co by se stalo, kdyby tam byl měsíc, rok... To je jiná.
Díky @wlado777 za zajímavý dotaz pic.twitter.com/FX6mraCl6Z
Tak moment! Jak to, že SEN54 měří jenom -10°C, když v mrazáku by mělo být cca -18 až - 20°C!
A tak se dostáváme do další části příběhu, které má ale jednoduché vysvětlení - stejně jako různě dlouhý přepis displeje při různých teplotách.
Teplotu beru ze SEN54. Samotné čidlo v tomto modulu je SHT40 - ten má přesnost měření v -20 °C cca +-0.7°C, což je pořád velmi dobré. Problémem ale je odpadní teplo v samotném modulu. Jak jsem napsal hned na začátku. Modul nijak neuspávám, nechávám zapnuté kontinuální měření a tak je měření ovlivěno například běžícím ventilátorem, laserem, který měří množství pevných částic a tak dále.
Vzal jsem pro kontrolu můj nekonečný projekt (nejen) bazénového teploměru
Sédí tam jak prdel na hrnec.
— chiptron.cz (@chiptronCZ) November 28, 2022
Bazénový teploměr. Článek pro laskakit.
OLED (bude za plexi/folií), kapacitní spínač na probuzení (jinak 1x hodinu) a microESP. V té díře bude DS18B20 (voděodolná).
Výřezy na magnet - přichytí se k okraji.
Zalepeno sanitárním tmelem. Víko bude solár. pic.twitter.com/SPEzMhaLKt
#dnesniPosta z https://t.co/OChzzJ0gEn
— chiptron.cz (@chiptronCZ) July 12, 2022
Budu dělat teploměr 2v1 - bazénový teploměr na léto a zároveň venkovní teploměr na zimu
Ta 3D tištěná krabička bude muset být fakt vymazlená. pic.twitter.com/i283WyTwl9
Ten je založen na starší verzi microESP s tehdy ještě ESP8266 a DS18B20 ve voděodolné verzi.
Vestavěná aku se nabíjí přes malý solární panel a data jsou zobrazena na 128x32px OLED a poslána na TMEP.cz skrze Wi-Fi.
Dal jsem ho do mrazáku a světe div se! DS18B20 sice není nijak extra přesné (cca +- 1°C pro -20°C) ale hlavně není ovlivňováno odpadním teplem z ostatních součástek.
A tady ten příběh už končí happy endem, protože jsem naměřil cca -17°C.