Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Sledování kvality vzduchu. Čím to měřit a jak to měření vlastně funguje.TiskKvalita vzduchu není novodobým buzzwordem. O měření a zhodnocení kvality vzduchu se mluví a píše desítky let. Žit ve znečištěném prostředí znamená vyšší riziko nemocí.
V dnešní době není problém kvalitu vzduchu měřit - v této novince se dozvíte, co to to PM2.5 vlastně je a co znamená pro naše tělo, čím to měřit, a jak to měření vlastně funguje.

Čidel pro měření kvality vzduchu - pevných částic je celá řada. Před lety jsem tu zmiňoval čidlo Sensirion SPS30.

V anglicky psaném článku od autora Marcelo José Rovai, se dozvíte, jaké velikosti pevných částic se měří a kam až se do lidského těla dostanou.

Autor v něm popisuje princip měření s čidlem SDS011, které lze jednoduše zakoupit na aliexpress či ebay nebo u českých distributorů.

Smozřejmě v článku najdete, kromě teoretického úvodu, i praktické příklady použití s jednodeskovým počítačem Raspberry Pi. Vzorové příklady jsou napsány v jazyku Python.

Autor také využil službu ThingSpeak k ukládání a zobrazení naměřených dat skrze MQTT.

Celý článek najdete na https://mjrobot.org/2019/08/22/sensing-the-air-quality/

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,919,893 návštěv