Sdílejte chiptron.cz na sociálních sítíchRSS feeds

Dezinfikujeme (nejen) respirátory od (nejen) Sars-Cov-2 viru. Doma a za pár desítek minut.TiskDezinfekce ochraných prostředků a věcí je poslední rok velmi žhavým tématem. Na jedné straně se musíme chránit pomocí respirátorů, na straně druhé každé vyhození do koše zvyšuje ekologickou zátěž. Řešením je dezinfekce - elektrickým výbojem, 3D tiskárnou a za pár desítek minut.

S řešením přišel doc. Ing. Vladimír Scholtz, Ph.D. z VŠCHT, který využil generování plazmy k dezinfekci respirátorů a to bez jejich významnějšího opotřebení
"...původní filtrační účinnost P3 R filtru 99,9999 % se sníží pouze na 99,99986 %, což dostatečně převyšuje normou požadovaných 99,95 %...".

Pro dezinfekci se používá elektrický výboj, který vzniká na hraně předmětu . Jedná se o tzv. "Korónový výboj". Tento výboj generuje nemalé množství částic, které dokáží dezinfikovat předmět od nejrůznějších virů - chřipky i covid.
Generování tohoto výboje je vskutku jednoduché, stačí vám generátor vysokého napětí (tento je určen pro ionizátory vzduchu, ebay), který vygeneruje dostatečné napětí, které vygeneruje výboj na špičce injekční jehly.V navrženém zařízení jsou umístěny 4 stejné generátory výboje - jehly a oproti nim kovové trubičky jako druhá elektroda.
Nad nimi se v krabičce nachází komůrka, kam se umísťují předměty k dezinfekci.Krabice je vytištěna na 3D tiskárně z materiálu PETG (model je volně ke stažení).

K 95% dezinfekci došlo už po 30 minutách. Pro vyšší účinnost a rychlejší dezinfekci je třeba udržet vlhkost v komoře - například navlhčenou vatou (1g).

Článek na aldebaran: https://www.aldebaran.cz/bulletin/2020_21_kov.php
PDF: http://plasma.vscht.cz/KVKV/KVKV01.pdf

Upozornění

Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů.
Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.
Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva.
Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.
8,919,702 návštěv